Większość cyfrowych syntezatorów stara się jak najbardziej upodobnić wyglądem i sposobem obsługi do swoich analogowych kuzynów, ukrywając tym samym fakt, iż w gruncie rzeczy są po prostu niewielkimi komputerami z zainstalowanym odpowiednim oprogramowaniem. Do tej grupy nie zalicza się jednak Zynthian – nowy, Open Source’owy projekt bazujący na minikomputerze Raspberry Pi 3.
Mimo iż wspomniane urządzenie może na pierwszy rzut oka prezentować się dość niepozornie, to jednak ta niewielka czarna skrzynka kryje w sobie naprawdę duży potencjał. Standardowa wersja syntezatora posiada w swojej pamięci pięć wirtualnych instrumentów (ZynAddSubFx, FluidSynth, LinuxSampler, setBfree i Dexed) oraz sześć efektów (Reverb, chorus, flanger, wah-wah, kompresor i korektor). Do sterowania ich parametrami służy niewielki ekran dotykowy oraz cztery enkodery, pełniące jednocześnie rolę przycisków. Warto jednak zaznaczyć, że na obecnym etapie rozwoju projektu wszystkie elementy menu obsługuje się za pomocą enkoderów. Ekran dotykowy ma zaś posłużyć do obsługi dodatkowych funkcji (takich jak chociażby panel XY sterujący efektami), które zostaną wprowadzone w przyszłych aktualizacjach oprogramowania. Do syntezatora można podpiąć jednocześnie aż pięć kontrolerów MIDI – jeden przez standardowe złącze MIDI In i cztery za pośrednictwem USB. Wbudowany interfejs audio posiada dwa wyjścia RCA i dwa TRS oraz złącze słuchawkowe. Na wyposażeniu instrumentu znalazły się też moduły bluetooth i WiFi oraz złącze HDMI (aktualnie niewykorzystane, jednak twórcy zapewniają, że w przyszłości znajdą dla niego jakieś zastosowanie).
Jak przystało na projekt typu Open Source twórcy udostępnili publicznie pełną dokumentację techniczną instrumentu, ułatwiając tym samym wszystkim zainteresowanym swobodne modyfikowanie zarówno samego urządzenia jak i zainstalowanego na nim oprogramowania. Ta druga opcja może okazać się zresztą jedną z głównych zalet opisywanego tu syntezatora, zwłaszcza jeśli dorobi się on sporej, aktywnej społeczności użytkowników, którzy będą tworzyć własne rozszerzenia podstawowego oprogramowania i dzielić się nimi w sieci. Autorzy projektu nie ukrywają zresztą, że liczą na to iż Zynthian będzie się nieustannie rozwijał, stopniowo zwiększając zakres oferowanych możliwości.
W chwili obecnej jedynym sposobem na wejście w posiadanie syntezatora Zynthian jest samodzielne zbudowanie go na podstawie instrukcji dostępnych na oficjalnej stronie projektu. W przyszłości pojawi się jednak również możliwość zakupienia gotowego produktu. Jak na razie nie wiadomo jednak dokładnie kiedy to nastąpi, ani też ile wyniesie jego cena.