Zvuk9 – nowy kontroler z serwisu Indiegogo

Mimo iż panele dotykowe spotyka się w kontrolerach MIDI dosyć często, to jednak zwykle pełnią one rolę dodatków, a nie najważniejszych elementów urządzenia. Jednym z nielicznych wyjątków jest Zvuk9, debiutancki projekt firmy Zvuk Machines, znajdujący się obecnie na etapie zbiórki funduszy za pośrednictwem platformy Indiegogo.

Zvuk9 wyposażony został w 9 dużych paneli dotykowych, tworzących siatkę 3 x 3. Każdy z nich jest w stanie rozpoznać miejsce dotyku oraz siłę uderzenia i nacisku (kontroler obsługuje też polifoniczny aftertouch). Przy domyślnych ustawieniach dotknięcie każdego panelu wysyła 4 różne komunikaty MIDI: jeden Note On (inny dla każdego panelu, zależny od aktualnych ustawień skali, tonacji i oktawy, które wybieramy za pomocą przycisków funkcyjnych) oraz trzy CC (zależne od miejsca dotyku i siły nacisku, czyli osi X, Y i Z). Większość podstawowych funkcji kontrolera da się jednak edytować, co pozwala m.in. przypisać kilka komunikatów Note On do jednego panelu oraz zmienić rodzaje komunikatów przypisanych do poszczególnych osi i/lub ich krzywe działania. Wszystkie zmiany mogą być przy tym wprowadzane globalnie bądź dla każdego panelu z osobna.

W chwili, gdy piszę te słowa, autorom projektu udało się zebrać dopiero 7 ze 189 tysięcy dolarów potrzebnych na rozpoczęcie produkcji. Do zakończenia zbiórki pozostał jednak jeszcze miesiąc, więc istnieje szansa na to, że uda im się zrealizować ten cel. Pierwsze dziesięć osób, które zamówią kontroler Zvuk9 w przedsprzedaży, zapłaci za niego $678. Cena dla pozostałych wyniesie zaś $848. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze egzemplarze trafią do nabywców w marcu 2018 roku. Więcej informacji na temat kontrolera Zvuk9 znajdziecie na oficjalnej stronie projektu w serwisie Indiegogo.