Zrób to sam: Statyw do Novation Launchpad

Launchpad to obecnie jedno z najwygodniejszych urządzeń do kontrolowania programu Ableton Live. Jest mały, poręczny i można za jego pomocą kontrolować niemal każdy aspekt dedykowanego oprogramowania (a także dowolnego innego, jeśli posiadamy odrobinę smykałki do mapowania midi). Większości użytkowników korzysta z niego po prostu kładąc go płasko na stole, ewentualnie używając statywu laptopowego w celu wyniesienia go np. ponad gramofon (świetnie sprawdza się wtedy jako dodatkowa kontrola hot cue i banku sampli w systemach DVS). Co jednak jeśli mamy w sobie gen scenicznej bestii, i chcemy aby nasza publiczność dokładnie widziała co robimy z naszym kontrolerem ? Najpopularniejszym rozwiązaniem w takim wypadku jest zamontowanie go na statywie werblowym, tak jak zaprezentowano to na tym filmiku. Rozwiązanie takie ma jednak dwie zasadnicze wady. Po pierwsze, statywy tego typu nie należą do najtańszych. Po drugie, odbiera to urządzeniu całą mobilność, bo mimo iż kontroler mieści się w mniejszej kieszeni plecaka, musimy wozić ze sobą statyw. Co więc ma zrobić ktoś kto chce zwrócić swój Launchpad w stronę widowni, jednocześnie zachowując przy tym jego mobilność i nie uszczuplając zbytnio swojego portfela ? Z pomocą przychodzi pan Frank Carroll, znany w internecie jako iProv.



O ile nie spotkałem się w naszych polskich sklepach z urządzeniem które pan Carroll prezentuje na początku filmiku, to już druga konstrukcja wymaga tylko wizyty w sklepie drzewnym, sklepie z materiałami montażowymi i minimalnej zręczności w palcach.

Jeśli skorzystaliście z zamieszczonego wyżej filmiku w celu zrobienia własnego statywu, podzielcie się efektami swojej pracy w komentarzach bądź drogą mailową (kontroleryzm@kontroleryzm.pl). Wierzę, że Polak potrafi 🙂