Yeco – obsługa Ableton Live za pomocą ekranów dotykowych

YecoRosnąca popularność wyświetlaczy dotykowych sprawiła, iż coraz więcej deweloperów oprogramowania muzycznego zaczęło przystosowywać interfejsy swoich programów do obsługi za pomocą dotyku. Niestety, do tej grupy jak na razie nie zalicza się Ableton Live. Rozwiązaniem tego problemu ma być aplikacja Yeco, ułatwiająca sterowanie programem Ableton Live za pomocą ekranów dotykowych.

Filozofia działania wspomnianej aplikacji jest prosta: na tym samym komputerze odpalamy jednocześnie Ableton Live oraz Yeco. Ten pierwszy program działa w tle, zaś ten drugi wychodzi na pierwszy plan, zamieniając nasz dotykowy ekran w całkiem rozbudowany, wirtualny kontroler MIDI. Mimo iż aplikacja ta była projektowana z myślą o tabletach i laptopach wyposażonych w dotykowe wyświetlacze, to jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by korzystać z niej także w połączeniu z dużym monitorem dotykowym.

Główny element Yeco stanowi siatka klipów odwzorowująca to co widzimy w trybie Session View programu Ableton Live, jednak w sposób lepiej przystosowany do obsługi dotykiem. Oprócz niej na ekranie komputera możemy wyświetlić również sekcję miksera, parametry instrumentów i efektów, pady perkusyjne, klawiaturę, klawiaturę heksagonalną, panele XY oraz zestaw wirtualnych pokręteł i przycisków, które można samodzielnie zmapować do wybranych przez nas funkcji. Pomiędzy różnymi trybami działania aplikacji przemieszczamy się za pomocą paska z ikonami umieszczonego po prawej stronie. Na górze wyświetlany jest zaś pasek na którym znajdziemy m.in. przyciski do obsługi sekcji transportu, tempa oraz dodawania,kopiowania i usuwania klipów. Dokładniejszy opis poszczególnych funkcji aplikacji znajdziecie w oficjalnych poradnikach wchodzących w skład poniższej playlisty.

Aplikacja Yeco dostępna jest na systemy Windows (wersja 8 lub wyższa) oraz OS X (wersja 10.10 lub wyższa). Jej cena wynosi 45 euro. Więcej informacji na jej temat znajdziecie na jej oficjalnej stronie internetowej.