Yeco – Dotykowa kontrola nad Ableton Live

YEco - Ableton LiveDotykowe monitory powoli przestają być technologią zarezerwowaną dla tabletów i smartfonów.  Patrząc na Windows 8, którego premierę przewidziano na 26 października bieżącego roku, nie trudno przewidzieć jak będzie wyglądać najbliższa przyszłość. Ekrany dotykowe na stałe zagoszczą zarówno w monitorach podłączonych do naszych komputerów stacjonarnych jak i w matrycach laptopów. Daje to ogrom nowych możliwości dla twórców oprogramowania muzycznego. Poruszanie wirtualnymi suwakami, kręcenie wirtualnymi potencjometrami czy rysowanie automatyki za pomocą palca, możliwości wydają się być nieograniczone, i chociaż oczywiście nie zastąpią one w pełni fizycznie istniejących manipulatorów, mogą stanowić ich dobre uzupełnienie.

Jeśli masz to szczęście i już dziś posiadasz dostęp do dotykowego ekranu (bądź tabletu z systemem Windows) możesz za darmo pobrać Yeco, aplikację pozwalającą na wykorzystanie multitouch do kontroli programu Ableton Live. Oprócz możliwości wyzwalania klipów i scen oraz obsługi miksera daje on nam również dostęp do m.in. padów perkusyjnych, wirtualnych potencjometrów i paneli X-Y.

Podstawowa wersja Yeco dostępna jest za darmo na stronie: http://www.multitouchmusic.com/software-2/yeco/ . Autor oferuje też możliwość stworzenia spersonalizowanej wersji na zamówienie, za drobną opłatą.