Yamaha MD-BT01 i UD-BT01 – bezprzewodowe MIDI w każdym kontrolerze

yamahaProducenci urządzeń elektronicznych od dłuższego czasu starają się sukcesywnie zmniejszać liczbę kabli, z których musimy korzystać na co dzień. Nie inaczej jest w przypadku kontrolerów MIDI i innych akcesoriów dla muzyków, które coraz częściej oferują możliwość bezprzewodowej komunikacji z komputerem lub innymi urządzeniami. Podczas tegorocznych targów NAMM firma Yamaha zaprezentowała dwa niewielkie interfejsy MIDI, potrafiące wyposażyć w taką funkcję niemal każdy kontroler.

Oba urządzenia pozwalają na przesyłanie komunikatów MIDI za pomocą technologii Bluetooth, umożliwiającej zdalne kontrolowanie wybranych przez nas programów lub urządzeń nawet z odległości dziesięciu metrów (a przynajmniej taką odległość obiecuje producent). Model UD-BT01 przeznaczony jest do kontrolerów wyposażonych w złącze USB, natomiast MD-BT01 obsługuje tradycyjne, 5-pinowe złącza MIDI IN/OUT. W chwili obecnej oba urządzenia mogą współpracować wyłącznie z systemami iOS i OS X, bo tylko one oferują pełne wsparcie dla komunikatów MIDI wysyłanych przez Bluetooth. Microsoft obiecał wprawdzie wprowadzić taką funkcję w jednej z kolejnych aktualizacji systemu Windows 10, jednak jak na razie nie wiadomo, kiedy konkretnie możemy się jej spodziewać.

Zarówno MD-BT01 jak i UD-BT01 wycenione zostały na $79,99. Więcej informacji na ich temat znajdziecie na oficjalnej stronie firmy Yamaha.