Yaeltex zapowiada nowe kontrolery MIDI robione na zamówienie

Mimo iż na rynku można znaleźć całe mnóstwo różnego rodzaju kontrolerów MIDI, wiele osób nie jest w stanie znaleźć modelu idealnie dostosowanego do ich specyficznych potrzeb. Niektórzy próbują rozwiązać ten problem korzystając z kontrolerów modularnych, konstruując własne kontrolery lub zamawiając je u specjalistów, wykonujących unikatowe modele według projektu klienta. Jedna z takich firm, nosząca nazwę Yaeltex, zapowiedziała niedawno poszerzenie swojej oferty o nowe narzędzia mające ułatwić wszystkim zainteresowanym zaprojektowanie własnego unikatowego kontrolera.

Pierwsze z nich, The Factory, to prosty i przejrzysty edytor działający w przeglądarce internetowej, pozwalający łatwo, szybko i wygodnie zaprojektować własny unikalny kontroler. Pierwszym krokiem jest wybór jednego z trzech rozmiarów obudowy. Następnie użytkownik może samodzielnie wybrać i ułożyć na górnym panelu takie elementy jak różnego rodzaju przyciski, przełączniki, potencjometry czy enkodery. Na koniec pozostaje dopracowanie szczegółów, takich jak podpisy pod poszczególnymi elementami, kształt i rozmiar nakładek na potencjometrach czy kolorystyka urządzenia (oprócz jednolitych kolorów istnieje też opcja nadrukowania na obudowie dowolnej grafiki podesłanej przez klienta).

Drugie nowe narzędzie opracowane przez Yaeltex nosi nazwę Kilowhat i jest nieco bardziej zaawansowanym edytorem pozwalającym użytkownikowi skonfigurować dokładnie sposób działania kontrolera. Za jego pomocą można nie tylko dostosowywać podstawowe ustawienia, takie jak chociażby rodzaje komunikatów MIDI wysyłanych przez poszczególne elementy, ale też bardziej zaawansowane opcje – np. zakres wartości wysyłanych komunikatów, czułość enkoderów czy zachowanie podświetlenia. Każdy kontroler produkowany na zamówienie przez Yaeltex będzie posiadał opcję zapisania w pamięci do ośmiu zestawów ustawień.

Ostateczna cena kontrolera zamawianego od Yaeltex zależeć będzie od liczby i rodzaju elementów wchodzących w skład projektu, jednak wedłu przedstawicieli firmy powinna ona mieścić się w przedziale od 300 do 1200 USD. Na chwilę obecną Yaeltex prowadzi zamknięte testy swojej nowej usługi, w których mogą wziąć udział klienci losowo wybrani spośród osób zapisanych do jej oficjalnego newslettera. Jak na razie nie wiadomo, kiedy opcja projektowania i zamawiania własnych kontrolerów zostanie udostępniona dla szerszego grona klientów.