Weekendowe Inspiracje #68

Zambuseta

Dwa tygodnie temu w ramach cyklu Weekendowe Inspiracje oglądaliśmy dwa odmienne sposoby na wzbogacenie wizualnego aspekty kontrolerystycznych występów, zaprezentowane przez dwóch pomysłowych artystów. Dziś przyjrzymy się bardziej szczegółowo dokonaniom jednego z nich, młodego muzyka nagrywającego pod pseudonimem Zambuseta. Jego kanał w serwisie Youtube kryje w sobie bowiem wiele świetnych przykładów na to, jak można wykorzystać prosty kontroler MIDI w roli solowego instrumentu muzycznego.

Współczesna technologia sprawiła bowiem, że czasami zasymulowanie całej orkiestry za pomocą kontrolera MIDI jest dla muzyka znacznie łatwiejsze, niż w miarę rzetelne wykonanie partii jednego instrumentu za pomocą tego samego urządzenia. Zambuseta udowadnia jednak, że nawet Launchpad, którego walory instrumentalne są dość ograniczone przez brak czułości na siłę uderzenia w pady, może okazać się naprawdę interesującym narzędziem, jeśli tylko podejdziemy do niego w odpowiedni sposób.

Na dowód tego w dzisiejszym odcinku obejrzymy trzy nagrania wspomnianego artysty, w których wykorzystał on kontroler Launchpad. Pierwszym z nich będzie wykonanie klasycznej miniatury fortepianowej Ludwiga Van Beethovena – Dla Elizy.

Kolejnym z nich jest temat nieco bardziej współczesny, czyli Dragonborn – motyw przewodni z piątej części sagi Elder Scrolls, skomponowany przez Jeremego Soule’a.

Na koniec mój prywatny faworyt, brawurowe wykonanie utworu Arrival of the Birds, będącego częścią Soundtracku skomponowanego przez zespół The Cinematic Orchestra na potrzeby filmu dokumentalnego The Crimson Wings: Mystery of the Flamingos.