Sampling, czyli wykorzystywanie fragmentów wcześniej zarejestrowanych utworów/brzmień w celu złożenia z nich nowej kompozycji, to technika produkcji muzycznej znana ludzkości już od kilkudziesięciu lat. Mimo iż była ona wykorzystywana już w nagraniach takich zespołów jak The Beatles czy Pink Floyd, prawdziwą popularność osiągnęła dopiero w latach 80, wraz z rozwojem Hip-Hopu, kiedy na rynku pojawiły się w miarę kompaktowe samplery, pozwalające na pracę w domowych warunkach, co otworzyło drogę do kariery całemu pokoleniu młodych producentów muzycznych.
Zjawiskiem które wyrosło jako efekt uboczny samplingu jest Crate Digging, czyli „przekopywanie się” przez sterty starych płyt w celu „wydobycia” z nich materiałów nadających się do samplowania. Mimo iż współczesna technologia oferuje młodym adeptom sztuki produkcji muzycznej wiele wygodniejszych sposobów na zdobycie dobrze brzmiących próbek, to jednak wielu z nich nadal pozostaje przy starym, dobrym Crate Diggingu. I trudno im się dziwić, gdyż samodzielne przeczesywanie zbiorów sklepów, komisów i antykwariatów muzycznych nie tylko pozwala na znalezienie unikatowych perełek, ale też, co tu dużo mówić, sprawia niemałą przyjemność. Dlatego też w dzisiejszym odcinku Weekendowych Inspiracji obejrzymy dwa wywiady dotyczące tego fascynującego zjawiska. W każdym z nich, oprócz całej masy anegdot z życia nałogowych Crate Diggerów i ciekawych przemyśleń dotyczących roli jaką płyty winylowe odgrywają w życiu niektórych osób, znajdziemy też prawdziwą kopalnię interesujących porad i trafnych uwag dotyczących wykorzystania wosków jako źródła próbek do produkcji muzyki.
Na pierwszy ogień pójdzie wywiad z amerykańskim producentem znanym jako RJD2, autorem takich utworów jak „The Horror” czy „Ghostwriter”. W ciągu ostatnich dwudziestu lat pracy jako producent/DJ zdążył on nie tylko zgromadzić naprawdę pokaźną kolekcję czarnych płyt, ale też wypracować własny system pracy z tym nośnikiem.
Równie okazałą biblioteką wosków, oraz bagażem związanych z nimi doświadczeń, może pochwalić się Qbert – żywa legenda współczesnego turntablizmu. Podczas trwającego niespełna dwadzieścia minut wywiadu opowiedział on między innymi o tym, jakimi kryteriami kieruje się poszukując sampli oraz czego można nauczyć się podczas „kopania” w płytach.
I to by było tyle na dziś. Jeśli naprawdę interesuje was temat Crate Diggingu gorąco polecam zapoznać się z pozostałymi wywiadami z serii Crate Diggers na kanale Fuse, z których dowiecie się, co na ten temat mają do powiedzenia takie postacie jak Pete Rock, Mr. Walt czy Cut Chemist.