Weekendowe Inspiracje #65

Novation Launchpad SNovation Launchpad to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych kontrolerów MIDI dostępnych obecnie na rynku. Od początku swego istnienia urządzenie to było utożsamiane z programem Ableton Live, co nie powinno dziwić, gdyż jego pierwsza wersja powstała właśnie z myślą o obsłudze tego konretnego D.A.W. Od tamtego czasu rynek oprogramowania muzycznego przeszedł jednak sporą metamorfozę, a Live przestał być jedynym liczącym się oprogramowaniem przystosowanym do grania muzyki na żywo.

Sytuacja ta sprawiła, że firma Novation postanowiła promować nowszą wersje swojego flagowego produktu jako kontroler idealnie współpracujący nie tylko z programem Ableton Live ale również FL Studio. Niestety, mimo iż okazało się, że Launchpad S rzeczywiście całkiem dobrze radzi sobie z obsługą trybu Performance Mode wprowadzonego w najnowszej odsłonie tej aplikacji, to jednak nie osiągnął on spodziewanego sukcesu wśród użytkowników programu firmy Image-Line. Powód był prosty: o ile osoby które nabyły Launchpad z myślą o wykorzystywaniu go z programem Ableton Live mogły liczyć na przepotężne wsparcie ze strony dotychczasowych użytkowników tego urządzenia (w sieci bez trudu można znaleźć setki poradników, filmów instruktażowych i darmowych skryptów zwiększających możliwości Launchpada), o tyle zwolennicy FL Studio trafiali w całkiem dziewicze rejony, co mogło dość łatwo zniechęcić osoby stawiające pierwsze kroki w świecie kontrolerów MIDI.

Firma Novation postanowiła więc wziąć sprawy w swoje ręce i samodzielnie rozpocząć tworzenie filmów instruktażowych mających pomóc osobom, które dopiero rozpoczęły swoją przygodę z Launchpadem i FL Studio. Na pierwszy ogień poszła prosta, przejrzysta rutyna prezentująca podstawowe możliwości tego duetu (uzupełnionego o kontroler Launch Control).

Chwilę później dołączył do niej całkiem wyczerpujący materiał wyjaśniający krok po kroku jak skonfigurować wspomniane kontrolery oraz jak samodzielnie przygotować podobną rutynę.

Oczywiście jest to zaledwie wierzchołek góry lodowej, prezentujący jedynie najbardziej podstawowe możliwości oferowane przez kontroler Launchpad i tryb Performance Mode, co nie zmienia jednak faktu, iż tutorial ten może okazać się naprawdę pomocny dla początkujących użytkowników. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że nie będzie to ostatni materiał z serii, a już za jakiś czas do rozwijania bazy wiedzy o duecie Launchpad – FL Studio dołączą się sami użytkownicy, tworząc wspólnie kopalnię materiałów porównywalną z tą, jaką może pochwalić się Ableton Live.