Weekendowe Inspiracje #53

Ida 2013Już jutro krakowskie kinie Kijów.Centrum ponownie odbędą się mistrzostwa świata IDA World DJ Championships. W tym roku Polskę reprezentować będzie aż pięciu zawodników: Steve Nash i DJ Funktion (zeszłoroczni zwycięzcy kategorii Show) , DJ Ben, DJ Slime oraz DJ De la Rocka. Krótko mówiąc: jednej osobie może nie starczyć kciuków do trzymania. Z tej okazji w dzisiejszym odcinku Weekendowych Inspiracji postanowiliśmy przypomnieć sobie kilka ciekawszych występów z poprzedniego roku.

Na pierwszy ogień pójdzie duet Beat Bombers, czyli reprezentujący Portugalię mistrzowie kategorii Show z roku 2011. Mimo iż prezentują oni nieco bardziej klasyczne podejście do sztuki turntablizmu, to jednak nie ograniczają się jedynie do gramofonów, śmiało dodając do swoich rutyn elementy kontroleryzmu. Ich zeszłoroczny występ był bez wątpienia jednym z najbardziej muzykalnych spektakli całych mistrzostw.

Równie interesujący okazał się występ Arkaei, pochodzącego z Polski reprezentanta Niemiec, który na tle konkurencji wyróżniał się nie tylko dość nietypowym setupem ale też gęstą, pokręconą i nieco eksperymentalną atmosferą jaką udało mu się stworzyć w trakcie kilkuminutowej rutyny.

Na koniec coś z zupełnie innej beczki. DJ Ken One – prezentujący interesujące połączenie turntablizmu z nagrywaniem pętli. I chociaż występ ten należy traktować raczej jako ciekawostkę, to warto pamiętać, że turntablizm, jako dziedzina w której jedną z najważniejszych cech jest kreatywność, nie musi ograniczać się do dwóch gramofonów i miksera.

I to by było tyle na dziś. Pozostałe rutyny z poprzednich lat znajdziecie na oficjalnym kanale IDA World. Tymczasem pamiętajcie, by trzymać jutro kciuki za naszą reprezentację… kto wie, może drapanie płyt i klepanie w pady stanie się naszym kolejnym „sportem narodowym”?