Ostatni tydzień upłynął nam wszystkim pod znakiem Novation, która to wypuściła na rynek aż trzy nowe, kompaktowe kontrolery (chociaż trzeba przyznać, że Serato też udało się nieźle namieszać). Dlatego też w dzisiejszym odcinku Weekendowych Inspiracji przypomnimy sobie trzy inne, nieco starsze produkty z bogatego katalogu tej firmy, które na stałe już wpisały się w krótką acz burzliwą historię sztuki kontroleryzmu. Przy okazji przypomnimy sobie kilku muzyków, korzystających na co dzień z produktów firmy Novation.
Na pierwszy ogień pójdzie dobrze wszystkim znane uzupełnienie tradycyjnego DJ-skiego set-up’u – Novation Dicer. Kontroler ten zyskał niesamowitą popularność przez fakt, iż dawał turntablistom ogromne możliwości nie ingerując zbytnio w tradycyjną strukturę „dwa gramofony + mikser”. Małe Dicer’y (sprzedawane zawsze w parach) zajmowały bowiem miejsca coraz rzadziej używanych adapterów do płyt 7”, przez co idealnie komponowały się z gramofonami a jednocześnie były zawsze w zasięgu dłoni. Jednym z pierwszych muzyków promujących te narzędzia był Blakey, znany dziś obecnie jako jedna z osób odpowiedzialnych za oprawę dźwiękową serii gier DJ Hero. W prezentowanej niżej rutynie możemy zobaczyć specjalną edycję kontrolerów w kolorze złotym.
Drugim kontrolerem firmy Novation który na stałe zapisał się w historii branży DJ-skiej (i nie tylko) był Twitch, czyli pierwszy profesjonalny kontroler DJ-ski który nie próbował nawet udawać CD-Playerów. W dniu jego premiery rezygnacja z popularnych kół JOG wydawała się ekstremalnie ryzykownym krokiem ze strony Novation. Dziś wiemy już jednak, że był to krok w dobrym kierunku. Bo skoro wiadomo, że żadne koło JOG nie zastąpi tradycyjnej płyty winylowej, to po co udawać? Jednym z pierwszych promotorów takiego podejścia był nie kto inny, jak ojciec chrzestny kontroleryzmu, Moldover, którego rutynę możecie obejrzeć poniżej. Oprócz niej polecam również zobacyzć zbliżoną klimatem rutynę autorstwa niezawodnego Edisona.
Ostatniego reprezentanta rodziny Novation nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Launchpad to obecnie najlepiej rozpoznawalny kontroler MIDI, o czym świadczą setki rozmaitych nagrań z tym urządzeniem w roli głównej, które możemy znaleźć w serwisach typu Youtube. O jego sukcesie zadecydowały dwa czynniki: prostota i niska cena (chociaż ostatnio na rynku pojawił się nieco droższy młodszy brat – Launchpad S). Jasne, ma on swoje wady (np. bezsensownie dobrana kolorystyka podświetlenia) i ograniczenia (brak czułości na siłę uderzenia!) ale wszystko to blednie w momencie, w którym rządny wrażeń użytkownik po raz pierwszy poczuje moc płynącą z 64 przycisków z którymi możemy zrobić wszystko co chcemy. We wspomnianym morzu filmików z Launchpad’em w roli głównej dość ciężko jest wyłowić te, które wyróżniają się czymś na tle innych. Dzisiaj więc zaprezentujemy znanego już zapewne posiadaczom Push’a muzyka Yehezkel Raz (nawet nie będę próbował tego odmieniać). Pokazuje on, że mimo swojej pozornej prostoty, Launchpad nadal może być instrumentem w bardziej tradycyjnym znaczeniu tego słowa. Posiadaczom tego kontrolera polecam koniecznie sprawdzić darmową modyfikacje Launchpad95, która dodaje kontrolerowi Novation kilka funkcji znanych z autorskiego kontrolera firmy Ableton.
I to by było tyle na dziś. Smutnym akcentem kończącym dzisiejszy, nieco przydługi odcinek Weekendowych Inspiracji jest stwierdzenie, iż prawdopodobnie żaden z trzech zaprezentowanych w tym tygodniu kontrolerów firmy Novation nie osiągnie nawet w połowie tak wielkiego sukcesu jak wymienione tu urządzenia. Jestem jednak pewien, że firma ta ma w zanadrzu jeszcze kilka ciekawych niespodzianek, i nie raz jeszcze namiesza trochę w branży.