Weekendowe Inspiracje #21

Ostatnio zauważyłem, że niemal wszystkie dotychczasowe odcinki cyklu „Weekendowe Inspiracje” skupiały się na rutynach tworzonych w programie Ableton Live. Dziś odbijemy więc trochę od tego nurtu i przyjrzymy się rutynom stworzonym od podstaw w środowisku popularnego oprogramowania DJ’skiego Traktor. Przeniesiemy się więc w czasie do niezbyt odległych lat 2010-2011, kiedy to firma Native Instruments zleciła dobrze wszystkim znanemu Ean’owi Golden’owi stworzenie serii krótkich występów promujących ich nowe kontrolery: Traktor Kontrol S4 i S2. Żeby nie przynudzać skupimy się tylko na dwóch najciekawszych.

Na pierwszy ogień pójdzie rutyna promująca kontroler Traktor Kontrol S2, w której Ean Golden wziął na warsztat jeden z największych hitów zespołu Depeche Mode „Enjoy the Silence”, dodając do niego wszelkiej maści „wobble”, które o ile dobrze pamiętam były wymagane przez prawo w każdym remiksie powstałym w Stanach Zjednoczonych w 2011 roku. Ta rutyna pokazuje nam, że po pierwsze: funkcja Sync może być wykorzystywana do zgrywania kilku fragmentów piosenek/sampli w jeden nowy utwór, a nie tylko do bezmyślnego przechodzenia z jednego utworu w drugi, a po drugie: fakt iż koła Jog zostały pierwotnie stworzone w celu imitacji talerzy gramofonów nie oznacza, że jesteśmy zmuszeni do wykorzystywania ich w ten sposób.

Druga rutyna opiera się głównie na sprytnym połączeniu nagrywania pętli z cue-jugglingiem którego efektem jest stworzenie nowej partii instrumentalnej z fragmentów istniejącego już utworu. Na koniec Ean prezentuje ciekawą sztuczkę, stosowaną dziś dość często przez DJ’i (ktoś nawet wymyślił dla niej nazwę, ale niestety nie potrafię sobie jej teraz przypomnieć). Polega ona na nałożeniu na fragment utworu maksymalnie krótkiej pętli i następnie modulowaniu dźwięku za pomocą filtra i pitch fadera, co pozwala nam wykorzystać kontroler DJ’ski w roli nieco ograniczonego instrumentu muzycznego.

Rutyna ta stała się na tyle popularna w sieci, że doczekała się oficjalnego tutoriala:

I to by było dzisiaj na tyle. Ćwiczcie dzielnie. Wracamy w przyszłym tygodniu 😉