Weekendowe Inspiracje #200

inspire

I tak oto seria Weekendowe Inspiracje dobiła do dwusetnego odcinka. Za nami kolejna setka inspirujących występów, poradników, wywiadów i filmów dokumentalnych, wyłowionych z przepastnych głębin internetu. To dobra okazja by przypomnieć sobie niektóre spośród nich. Poniżej znajdziecie więc subiektywny przegląd najciekawszych nagrań wybranych spośród ostatnich stu odcinków serii.

Stay True Poland – minidokument o polskiej muzyce elektronicznej

Boiler Room to inicjatywa znana głównie za sprawą cyklu imprez strumieniowanych na żywo w internecie. Jakiś czas temu poszerzyła ona jednak swoją działalność o produkcję filmów dokumentalnych. Jednym z najciekawszych z nich jest Stay True Poland – trwający nieco ponad kwadrans minidokument składający się w całości z wywiadów z naszymi rodzimymi artystami. Swoje spojrzenie na polską muzykę elektroniczną przedstawili w nim zarówno pionierzy tego gatunku, jak i znacznie młodsi muzycy.

Long Arm i Ruslan Gadzhimuradov na żywo w Sankt Petersburgu

Long Arm i Ruslan Gadzhimuradov na przestrzeni ostatnich lat opublikowali w sieci kilka naprawdę świetnych nagrań, prezentujących fragmenty ich występów na żywo, jednak dopiero udostępniony w 2014 roku zapis pełnego koncertu pozwala poczuć, jak wiele energii jest w stanie wykrzesać z siebie ten elektroniczno-akustyczny duet.

Recording Revolution i studio nagraniowe za $300

Mimo iż nagrywanie muzyki w domowym zaciszu jest dziś łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej, to jednak wiele osób nadal wierzy w to, że o ostatecznej jakości nagrań nie decydują umiejętności, lecz cena używanego sprzętu. Graham Cochrane z kanału Recording Revolution od lat stara się walczyć z tym mitem. By udowodnić, że do nagrywania muzyki w przyzwoitej jakości nie potrzeba wcale ogromnego budżetu, postanowił on zorganizować domowe studio za $300 (około 1300 zł) i zarejestrować za jego pomocą cały utwór.

Binkbeats na żywo w The Royal Albert Hall

Binkbeats zyskał popularność dzięki serii Beats Unraveled, w której wykonywał na żywo covery różnych artystów, korzystając z technik loopingu i bardzo bogatego instrumentarium. Poniższe nagranie, stanowiące zapis koncertu z londyńskiego The Royal Albert Hall, pokazuje, że nietypowy styl pracy tego artysty sprawdza się nie tylko w przypadku krótkich nagrań, ale też podczas dłuższych występów.

Robert DeLong – In The Cards Medley

Robert DeLong to jeden z tych artystów, którzy lubią eksperymentować z muzyką zarówno pod względem artystycznym jak i technicznym. Widać to dobrze chociażby po dość nietypowym setupie, z którego korzysta on podczas swoich występów, w którym oprócz konwencjonalnych instrumentów i narzędzi znalazł się też m.in. joystick, kierownica i kontroler MIDI jego własnego projektu. Poniższe nagranie stanowi zapis występu przygotowanego przez Roberta dla kanału Jam In The Van.

Super Neat Beat Cheat Sheet

Większość współczesnych gatunków muzyki rozrywkowej kładzie bardzo duży nacisk na sekcję rytmiczną, dlatego też umiejętność tworzenia dobrze brzmiących ścieżek perkusyjnych jest cechą bardzo cenioną wśród producentów muzycznych. Nie dziwi więc fakt, iż w sieci znaleźć można dużą ilość poradników dotyczących tego tematu. Jednym z najciekawszych z nich jest seria Super Neat Beat Cheat Sheet, w której Ryan Harlin w lekki, humorystyczny sposób pokazuje jak tworzyć ścieżki perkusyjne dla różnych gatunków muzycznych. Mimo iż jego poradniki skierowane są głównie do użytkowników programu Reason, to jednak zawarta w nich wiedza może przydać się także osobom korzystającym z innych DAW.

Victor Wooten – muzyka jako język

Mimo iż nauka nowego języka powszechnie uznawana jest za trudne i wymagające przedsięwzięcie, to jednak większość dzieci radzi sobie z tym bez specjalnego wysiłku. Zdaniem amerykańskiego basisty Victora Wootena zrozumienie sposobu, w jaki małe dzieci uczą się mówić, może znacznie ułatwić nam naukę tworzenia muzyki i gry na instrumentach. Swoje poglądy na ten temat przedstawił on w krótkim, bo trwającym zaledwie pięć minut nagraniu, przygotowanym na potrzeby kanału edukacyjnego TED-Ed.

French Fuse remiksuje muzykę z reklam

Francuski duet French Fuse specjalizuje się w krótkich, humorystycznych utworach, najczęściej wykorzystujących różne łatwo rozpoznawalne sample. W ciągu ostatniego roku brali oni na warsztat między innymi dźwięki smartfonów firmy Apple, komunikatora internetowego Skype czy budzików i alarmów. Największą popularność przyniosło im jednak poniższe nagranie, bazujące na fragmentach ponad 30 telewizyjnych reklam.

Mr. Bill i KJ Sawka prezentują swoje setupy

Mr. Bill i KJ Sawka to artyści mogący pochwalić się nie lada pomysłowością, zarówno podczas pracy w studio jak i występów na żywo. Gdy obaj panowie postanowili połączyć siły wiadomo było więc, że razem stworzą coś naprawdę ciekawego. W poniższym nagraniu prezentują oni setup, z którego korzystają podczas swoich wspólnych występów.

Synth Britannia – dokument o historii brytyjskiego Synthpopu

W latach 70 syntezatory nie były wprawdzie już niczym niezwykłym, jednak z racji na swoją wysoką cenę i trudną dostępność były one uznawane za instrumenty elitarne, zarezerwowane tylko dla najbogatszych. Początkujący artyści musieli więc nieźle się natrudzić, by wejść w posiadanie choćby najprostszego instrumentu tego typu. Mimo tych niesprzyjających warunków to właśnie w tym okresie w Wielkiej Brytanii narodził się Synth Pop – gatunek, który bardzo mocno przyczynił się do spopularyzowania szeroko pojętej muzyki elektronicznej. Synth Britannia to pełnometrażowy film dokumentalny opowiadający o tamtych wydarzeniach.