Weekendowe Inspiracje #193

zrzut-ekranu-234Style Guide, jeden z najnowszych projektów Jamesa Wiltshire’a z grupy Freemasons, to seria filmów będących połączeniem lekcji historii muzyki elektronicznej z praktycznymi poradami na temat jej tworzenia. W każdym odcinku prowadzący bierze na warsztat inny gatunek, opowiada o jego korzeniach i pokazuje, jak korzystając z współczesnych narzędzi wyprodukować utwór utrzymany w danej stylistyce. Niedawno w sieci pojawił się drugi epizod tej serii, poświęcony muzyce techno.

Trwający nieco ponad pół godziny materiał został podzielony na dwie części. W pierwszej z nich James opowiada o początkach techno, przeplatając powszechnie znane fakty mniej oczywistymi ciekawostkami i własnymi wspomnieniami. Po krótkiej lekcji historii zabiera się on zaś za nagrywanie próbek syntezatora Roland JP-08 (odświeżonej, pomniejszonej wersji kultowego Jupiter-8), z których będzie później korzystał podczas pracy nad utworem, wyjaśniając przy tym, dlaczego jego zdaniem sound design jest jedną z najważniejszych czynności podczas produkcji muzyki w stylistyce techno.

W drugiej części nagrania James przeprowadza nas przez proces tworzenia utworu, pokazując przy tym kilka przydatnych sztuczek, związanych głównie z wykorzystaniem podstawowych efektów i narzędzi, takich jak korektor, kompresor czy pogłos. Podczas pracy wykorzystuje on program Ableton Live oraz kilka zewnętrznych wtyczek, jednak większość z przedstawionych przez niego technik można zastosować również podczas pracy z innym oprogramowaniem/sprzętem. Większa część nagrania skupia się na aspektach technicznych, jednak znalazło się tu również kilka uwag na temat kompozycji i aranżacji.