Weekendowe Inspiracje #184

Tr-909Lata osiemdziesiąte były bez wątpienia jednym z najważniejszych okresów w historii elektronicznej muzyki tanecznej. To właśnie wtedy w stanach, a konkretniej w Chicago, narodził się house – jeden z jej najpopularniejszych gatunków. 

Osoby zainteresowane dokładniejszym poznaniem historii tej muzyki mogą bez problemu znaleźć w sieci wiele filmów opowiadających o jej początkach. Jednym z nich jest „Style Guide: House” autorstwa Jamesa Wiltshire’a z grupy Freemasons, opublikowany niedawno przez szkołę muzyczną Point Blank. Ten dwuczęściowy film wyróżnia się na tle innych materiałów tego typu tym, że łączy on lekcję historii z praktycznymi poradami dla osób, chcących samodzielne tworzyć utwory w tej stylistyce. W pierwszej części Wiltshire opowiada o korzeniach muzyki house oraz prezentuje możliwości jednego z instrumentów, które przyczyniły się do ukształtowania tego gatunku – automatu perkusyjnego TR-909.

W drugim nagraniu Wiltshire pokazuje krok po kroku, jak stworzyć utwór w stylistyce house za pomocą znacznie bardziej współczesnych narzędzi: komputera z zainstalowanym programem Ableton Live, klawiatury sterującej i samplera SP-404.