Weekendowe Inspiracje #177

DJShiftee

Firma Razer kojarzona jest głównie ze sprzętem dla miłośników gier komputerowych. Wprowadzając na rynek laptop Razer Blade postanowili oni jednak promować go jako komputer nadający się nie tylko do zabawy, ale też do innych zastosowań – w tym tworzenia, wykonywania i miksowania muzyki. Jednym z artystów wybranych do promowania wspomnianego urządzenia był DJ Shiftee, dwukrotny zwycięzca ogólnoświatowych mistrzostw DMC, członek grup Mostly Robot i E.A.S.Y.

Dwa miesiące temu na oficjalnym kanale firmy Razer pojawiło się nagranie prezentujące jego najnowszą DJ-ską rutynę, bazującą na utworze Dope Girls nagranym razem z TT The Artist. Oprócz gramofonów i miksera wykorzystał on w niej także kontroler Maschine oraz klawiaturę sterującą Komplete Kontrol S49. Serce całego setupu stanowił zaś oczywiście Razer Blade, na którym odpalono jednocześnie programy Traktor Pro 2 oraz Ableton Live 9.

Niedługo po premierze wspomnianego materiału na tym samym kanale zaczęły pojawiać się (w dość sporych odstępach czasu) kolejne nagrania z jego udziałem, tym razem przedstawiające krok po kroku proces powstawania rutyny. Tematem pierwszego z nich był proces dekonstrukcji utworu do postaci pojedynczych dźwięków i krótkich pętli, którymi będzie można łatwo manipulować za pomocą gramofonów i kontrolerów.

Drugie nagranie opisuje proces konfiguracji obu wykorzystywanych programów pod kątem współpracy ze sprzętem, z którego będzie korzystał Shiftee. Pierwszym krokiem jest ustawienie ich tak, by korzystały z jednego interfejsu audio (w tym przypadku rolę tę pełni Traktor Kontrol Z2). Drugi krok to mapowanie kontrolerów MIDI w celu przypisania do nich funkcji potrzebnych podczas wykonywania rutyny.

Trzecia część poradnika skupia się na aranżu całego występu. Shiftee opowiada w niej między innymi o rzeczach, które warto wziąć pod uwagę już na samym początku pracy nad rutyną oraz sposobach na wyszukiwanie i eliminowanie jej słabych punktów.

Ostatnia część poradnika poświęcona jest rozmaitym turntablistycznym i kontrolerystycznym technikom, z których Shiftee korzystał podczas nagrywania rutyny.