Weekendowe Inspiracje #173

JacquesWielu twórców muzyki elektronicznej lubi eksperymentować z różnymi nietypowymi instrumentami, narzędziami i źródłami dźwięku. Takie działania są nie tylko dobrym sposobem na wyróżnienie się z tłumu i przykucie uwagi słuchaczy/widzów, ale też stanowią świetną pożywkę dla kreatywności (nie wspominając już o tym, że mogą być po prostu dobrą zabawą). W dzisiejszym odcinku Weekendowych Inspiracji obejrzymy trzy nagrania stworzone przez artystów, którym nie obce są tego typu eksperymenty.

Na pierwszy ogień pójdzie występ duetu Spearfisher i Cicely Parnas, przygotowany na potrzeby konkursu organizowanego przez NPR. Podczas nagrania wykorzystali oni nie tylko instrumenty akustyczne i kontrolery MIDI, ale też szereg mniej typowych przedmiotów, takich jak ryż wsypywany do wody czy tłuczone szkło.

Autorem drugiego nagrania jest Jacque(s), pochodzący z Francji artysta w którego instrumentarium znajdziemy między innymi rower, globus, maszynę do pisania, piłeczki pingpongowe i pieczątki. Wszystko to w połączeniu z looperem, sekwencerem i kilkoma innymi bardziej konwencjonalnymi urządzeniami tworzy dziwaczną, akustyczno-elektroniczną orkiestrę, obok której naprawdę trudno jest przejść obojętnie.

Trzecie nagranie, które dziś wspólnie obejrzymy, zostało zarejestrowane przez niemieckiego artystę tworzącego pod pseudonimem Perplex On. Główną rolę odgrywają w nim trzy dość nietypowe kontrolery mające postać świecących kul, pozwalających na wyzwalanie dźwięków i modulowanie ich brzmienia za pomocą ruchu. W rzeczywistości są to po prostu pady od konsoli Nintendo Wii zamknięte w nietypowych, okrągłych obudowach, które wprawdzie nie mają żadnego wpływu na ich działanie, ale zapewniają im nietypowy, przykuwający uwagę wygląd. Oprócz nich w nagraniu wykorzystano też między innymi dźwięki nakręcanej zabawki oraz kalimby.