Weekendowe Inspiracje #170

civil warNie trzeba zbyt uważnie śledzić przemysłu filmowego by wiedzieć, że od dłuższego czasu rekordy popularności w kinach całego świata biją filmy o superbohaterach. Mimo iż mamy dopiero maj, to w tym roku do kin zdążyły trafić już trzy wielkie (pod względem finansowym, bo z przyjęciem ze strony fanów i krytyków bywało różnie) hollywoodzkie produkcje tego typu: Deadpool, Batman v Superman: Dawn of Justice i Captain America: Civil War. W dzisiejszym odcinku Weekendowych Inspiracji przyjrzymy się procesowi powstawania ścieżki dźwiękowej do tego ostatniego tytułu.

Tak się bowiem składa, że trafił on niedawno pod lupę ekipy Soundworks Collection, jednego z największych internetowych serwisów poświęconych oprawie dźwiękowej filmów i gier, która przeprowadziła wnikliwe wywiady z pracującymi przy nim kompozytorami, sound designerami i realizatorami dźwięku. W efekcie powstały dwa nagrania, pokazujące prace nad udźwiękowieniem trzeciej części przygód Kapitana Ameryki „od kuchni”. Pierwsze z nich skupia się na wszelkiej maści efektach dźwiękowych wykorzystanych w filmie.

Drugie, znacznie dłuższe, to zapis rozmowy dziennikarza Jona Burlingame’a z autorem muzyki do filmu Captain America: Civil War, Henrym Jackmanem. W trakcie trwającego ponad pół godziny wywiadu kompozytor opowiedział między innymi o dość nietypowych realiach pracy nad oprawą muzyczną filmu posiadającego w rzeczywistości nie jednego, lecz kilkunastu głównych bohaterów stojących po przeciwnych stronach barykady, z których każdy posiada przecież własny leitmotiv (zaczerpnięty z wcześniejszych filmów, lub skomponowany przez Jackmana na potrzeby nowej produkcji), oraz o swoich sposobach na unikanie muzycznych banałów.