Weekendowe Inspiracje #167

henkeMimo iż wiele osób kojarzy Roberta Henke głównie jako jednego z współtwórców programu Ableton Live, to jednak nie można zapominać o tym, że pan ten ma na swoim koncie całkiem pokaźny dorobek artystyczny. W ciągu trwającej ponad dwadzieścia lat kariery dał się on poznać nie tylko jako muzyk, ale też jako twórca instalacji audiowizualnych. Niezależnie jednak od tego, czym w danej chwili zajmował się Robert, jego głównym narzędziem pracy przeważnie był komputer.

Jak nietrudno się było domyślić ma on więc sporo do powiedzenia o tej stosunkowo młodej dziedzinie sztuki, jaką jest tworzenie i wykonywanie muzyki na żywo za pomocą komputera. Nie dziwi więc, że to właśnie ten temat stał się motywem przewodnim jego wykładu podczas ubiegłorocznej edycji berlińskiej konferencji Loop. W trakcie trwającego niespełna pół godziny wystąpienia Henke podzielił się ze zgromadzoną publicznością swoimi przemyśleniami na temat wykorzystania nowoczesnych technologii w sztuce, oraz opowiedział o tym, jak ważne dla artysty jest eksperymentowanie i poszukiwanie nowych środków wyrazu.

Zaraz po zakończeniu swojego wykładu Henke zasiadł do dyskusji z Dennisem DeSantis, autorem książki „Making Music – 74 Creative Strategies for Electronic Music Producers”. Podczas rozmowy obaj panowie nie tylko rozwinęli wątki poruszone przez Roberta we wcześniejszym wykładzie, ale też omówili wiele innych zagadnień związanych z tworzeniem szeroko pojętej muzyki elektronicznej.