Weekendowe Inspiracje #160

ViolinsZ roku na rok rośnie liczba rozmaitych wirtualnych instrumentów i bibliotek brzmieniowych starających się jak najwierniej naśladować brzmienie instrumentów smyczkowych, takich jak skrzypce, altówki czy wiolonczele. Niestety, nawet najdroższe i najbardziej zaawansowane z nich rzadko kiedy są w stanie oszukać uszy uważnego słuchacza. Na szczęście istnieją różne sztuczki, pozwalające zauważalnie zwiększyć realizm wtyczek tego typu.

Kilka z nich przedstawił w swoim poradniku Nick Murray, kompozytor i producent muzyczny zajmujący się głównie tworzeniem muzyki do zwiastunów filmowych, którego twórczość można było usłyszeć w trailerach takich filmów jak Harry Potter i Insygnia Śmierci, Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach, Jestem numerem cztery czy Surogaci.  W swoim trwającym niespełna kwadrans poradniku przedstawił on kilka sposobów na uwiarygodnienie brzmienia sekcji smyczków. Podczas prezentacji korzystał on z programu Logic oraz kilku różnych bibliotek brzmieniowych dla samplera Kontakt, jednak zaprezentowane przez niego techniki można z powodzeniem wykorzystać również podczas pracy z innymi programami.

Kolejnym wartym obejrzenia poradnikiem poświęconym temu samemu zagadnieniu jest trwający szesnaście minut materiał autorstwa JJay Berthume’a, autora muzyki do gier i filmów, który postanowił podzielić się z widzami swoimi sposobami na zwiększenie realizmu w pokładowych smyczkach programu Logic. Również i w tym przypadku większość zaprezentowanych technik da się z powodzeniem zastosować także w innych programach.