Weekendowe Inspiracje #151

illminstrel

Szczedryk to popularny utwór ukraińskiego kompozytora Mykoły Łeontowicza, bazujący na tradycyjnych, zimowych pieśniach obrzędowych pochodzących z jego kraju. Mimo iż pierwotnie nie miał on nic wspólnego ze świętami Bożego Narodzenia, to jednak angielska wersja tekstu znana jako Carol of the Bells sprawiła, że stał się on jedną z najbardziej rozpoznawalnych świątecznych melodii. W dzisiejszym odcinku Weekendowych Inspiracji przyjrzymy się czterem różnym, nowoczesnym wersjom tego utworu.

Na pierwszy ogień pójdzie Hip-Hopowy beat stworzony przez producenta o pseudonimie Triple A, który wykorzystał w nim zarówno sample z oryginalnej, ukraińskiej wersji piosenki, jak i fragmenty melodii zagrane na klawiaturze sterującej.

Carol of the Bells doczekała się również oczywiście kilku coverów wykonanych na Launchpadzie. Najnowszym i zarazem prawdopodobnie najlepszym z nich jest ten autorstwa Giulio, wykonany w całości na Launchpadzie Pro.

Nieco bardziej staroszkolne podejście do kwestii wykonywania muzyki elektronicznej na żywo zaprezentował natomiast Vox Atomic, który wykonał własną wersję Carol of the Bells korzystając z pokaźnej kolekcji elektronicznych instrumentów muzycznych, takich jak Korg MicroKorg, Korg EMX-1, Akai XR20 i Roland SP404-SX.

Autorem ostatniego nagrania, które dziś wspólnie obejrzymy, jest Nathan Shafer, który zaserwował nam Carol of the Bells w ambientowym wydaniu, korzystając przy tym z gitar, loopera i masy efektów.