Weekendowe Inspiracje #150

deliaSound Design, czyli proces kreowania dźwięków i brzmień, to umiejętność znajdująca zastosowanie w wielu różnych dziedzinach, poczynając od muzyki, idąc przez teatr i kino a kończąc na grach komputerowych. Nawet w dzisiejszych czasach, w których dostęp do rozmaitych narzędzi umożliwiających tworzenie i modyfikowanie dźwięków jest łatwiejszy niż kiedykolwiek wcześniej, sztuka ta nadal wymaga sporych umiejętności i dużej dawki pomysłowości. Nietrudno sobie więc wyobrazić, jak trudnym zadaniem był Sound Design ponad pół wieku temu.

Właśnie wtedy, a mówiąc konkretniej w roku 1958, w Londynie utworzony został BBC Radiophonic Workshop – niewielki oddział Brytyjskiej Korporacji Nadawczej, którego zadaniem była produkcja muzyki i efektów dźwiękowych do radia i telewizji. Jako iż te drugie medium przeżywało wówczas prawdziwy rozkwit, co wiązało się z pojawieniem się dużej liczby nowych programów i seriali, Sound Designerzy zatrudniani przez BBC mieli naprawdę pełne ręce roboty. Ponieważ tworzenie dźwięków z myślą o zastosowaniu w telewizji było dopiero raczkującą dziedziną sztuki, pracownicy wspomnianego oddziału musieli dość często nie tylko wymyślać same dźwięki, ale też techniki potrzebne do ich uzyskania. Jednym z najsławniejszych dzieł autorstwa pracowników BBC Radiophonic Workshop jest motyw przewodni z serialu Doctor Who. Stworzenie tego krótkiego i pozornie niezbyt skomplikowanego utworu w latach sześćdziesiątych wymagało zarówno pomysłowości jak i ogromnych nakładów pracy. Poniższe nagranie przedstawia dość szczegółowo proces powstawania tych kultowych już w pewnych kręgach dźwięków.

BBC Radiophonic Workshop funkcjonował przez cztery dekady. Dwadzieścia jeden lat po jego zamknięciu niektórzy spośród jego pracowników spotkali się jednak ponownie, by wykonać swoje najsłynniejsze dzieła na scenie oraz podzielić się swoimi wspomnieniami zebranymi podczas wielu lat pracy z dźwiękiem. Opowiedziana przez nich historia stała się tematem przewodnim krótkiego filmu dokumentalnego zatytułowanego „Pioneers Of Sound”, stworzonego na potrzeby kanału The Vinyl Factory.