Weekendowe Inspiracje #143

Renegades21 października 2015 roku był szczególną datą dla fanów filmów z serii Powrót do Przyszłości. To właśnie tego dnia DeLorean miał przywieźć Martyego McFlya do naszych czasów. Miniony tydzień upłynął więc dla wielu z nas pod znakiem latających deskorolek, samowiążących się butów i szalonych naukowców eksperymentujących z podróżami w czasie. O ile te dwie pierwsze rzeczy ciągle wydają się należeć do świata fikcji (chociaż trzeba przyznać, że jesteśmy już na dobrej drodze), o tyle podróżnicy w czasie są jak najbardziej realni. Do przenoszenia się w czasie nie używają oni jednak sportowych samochodów, lecz gramofonów i winylowych płyt. W dzisiejszym odcinku zabiorą nas oni we wspaniałą podróż poprzez historię muzyki rozrywkowej.

DJ Shadow i Cut Chemist to artyści, którzy dawno już zdążyli zaznaczyć swoją obecność na szeroko pojętej scenie muzyki Hip-Hopowej, zarówno jako DJ-e jak i producenci muzyczni. Ideą leżącą u podstaw ich ostatniego wspólnego projektu, noszącego nazwę Renegades of Rhythm, była chęć powrotu do korzeni, nie tylko własnych ale też całej kultury z którą są związani. By tego dokonać udali się oni po pomoc do Afriki Bambaaty – jednego z najbardziej wpływowych artystów lat 70 i 80, który udostępnił im swoją legendarną kolekcję płyt winylowych. Efektem tego przedsięwzięcia była jedyna w swoim rodzaju trasa koncertowa, podczas której obaj panowie przenosili publikę w przeszłość o kilka dekad.

Poniższe nagranie stanowi zapis jednego z takich występów. Nawet jeśli cała opisana w poprzednim akapicie otoczka tego przedsięwzięcia nie robi na was zbyt wielkiego wrażenia, to jednak warto obejrzeć te nagranie, chociażby po to by przyjrzeć się dwóm naprawdę sprawnym reprezentantom „starej szkoły” miksowania muzyki i podchwycić od nich kilka sztuczek, które z powodzeniem można wykorzystać również w bardziej współczesnych setach.