Weekendowe Inspiracje #134

Chris PettiW poprzednim odcinku Weekendowych Inspiracji obejrzeliśmy trzy nagrania prezentujące różne podejścia do kwestii kreatywnego wykorzystania samodzielnie zarejestrowanych próbek dźwięku. Dziś pozostaniemy nadal przy tym samym temacie, tym razem skupiając się jednak bardziej na technicznej stronie działań tego typu. Osobą, która tym razem podzieli się z nami swoją wiedzą będzie Chris Petti ze szkoły muzycznej Dubspot.

Dwa lata temu, podczas festiwalu Decibel, poprowadził on wykład w trakcie którego zaprezentował swoje podejście do tematu kreatywnego samplingu tworząc szybki szkic utworu z dźwięków własnego głosu. W odróżnieniu od większości osób podejmujących się podobnego wyzwania nie używał on jednak wcale próbek śpiewu czy beatboxu, lecz zwykłej mowy. Pierwsza część nagrania koncentruje się na tworzeniu podstawowych dźwięków perkusyjnych.

Druga część wykładu skupia się na wyzwaniu jakim jest przekształcenie próbek głosu w instrumenty grające ścieżki basu i melodii.

Warto też wspomnieć o tym, iż rok wcześniej Petti poprowadził podobny wykład, w którym opowiadał o wykorzystaniu w produkcji muzycznej dźwięków przedmiotów codziennego użytku, takich jak sztućce, szklanki czy nawet produkty spożywcze.

Osoby zainteresowane tematem kreatywnego samplingu i sound designu mogą znaleźć więcej ciekawych, inspirujących materiałów związanych z tymi tematami w odcinkach #86, #58 i #5.