Weekendowe Inspiracje #128

Novation Launchpad SGdy firma Novation wypuściła na rynek pierwszy kontroler z serii Launchpad nikt nie spodziewał się chyba, że produkt ten stanie się niedługo prawdziwym hitem serwisu Youtube. W ciągu sześciu lat które upłynęły od premiery wspomnianego urządzenia w sieci pojawiła się ogromna ilość mniej lub bardziej pomysłowych nagrań z Launchpadem w roli głównej. 

W pewnym momencie ich twórcy zaczęli przywiązywać coraz większą wagę do wizualnej warstwy swoich występów, programując coraz bardziej skomplikowane pokazy świetlne wykorzystujące podświetlenie wbudowane w siatkę 64 padów. W chwili obecnej można wyróżnić dwie główne „szkoły” tworzenia tego typu wizualnych ubarwień występów. Pierwsza polega na samodzielnym przygotowywaniu klipów zawierających sekwencje komunikatów MIDI kontrolujących podświetlenie padów. Takie rozwiązanie jest wprawdzie dość czasochłonne, jednak pozwala ono tworzyć naprawdę ciekawe, unikatowe animacje wyświetlane na powierzchni naszego kontrolera. Świetnym przykładem zastosowania takiej techniki w praktyce jest poniższy poradnik autorstwa Jack’a z zespołu Avec Sans.

Druga popularna metoda tworzenia pokazów świetlnych za pomocą kontrolera Launchpad opiera się na wykorzystaniu efektów MIDI znajdujących się na wyposażeniu programu Ableton Live 9. Takie rozwiązanie znacznie ogranicza nakłady pracy jakie musimy włożyć w przygotowywanie wizualnej strony występu i daje nam nieco więcej swobody podczas gry, ale jednocześnie ogranicza nasz wpływ na ostateczny wygląd animacji. Podstawy korzystania z tej techniki świetnie wyjaśnił na swoim kanale Tim Murray.