Weekendowe Inspiracje #126

Aron OttignonProgramowi Ableton Live dawno już udało się pozbyć łatki narzędzia wykorzystywanego wyłącznie przez twórców tanecznej muzyki elektronicznej. Dziś już nikogo nie dziwi, gdy reprezentanci innych gatunków muzycznych wykorzystują wspomniany DAW nie tylko do pracy studio, ale także podczas występów na żywo.

Nie od dziś wiadomo zresztą, że twórcy programu Live 9 mają wyraźną słabość do artystów wykorzystujących ich produkt do nieco mniej typowych zastosowań, co objawia się bardzo aktywnym promowaniem ich twórczości poprzez artykuły i wywiady publikowane na oficjalnej stronie firmy oraz krótkie filmy dokumentalne publikowane na jej oficjalnym kanale w serwisie Youtube. Jednym z najnowszych projektów, któremu przedstawiciele firmy Ableton postanowili przyjrzeć się z bliska, jest nietuzinkowe trio jazzowe – Aron Ottignon, Rodi Kirk i Samuel Dubois. Poniższe nagranie przedstawia zespół podczas prac nad przeniesieniem ich najnowszego materiału ze środowiska studyjnego na scenę. Przedsięwzięcie to wymagało od nich wypracowania sposobu gry pozwalającego zachować klimat i brzmienie nagrań studyjnych bez ograniczania poszczególnym muzykom swobody działania charakterystycznej dla występów artystów jazzowych.

Efektem ich pracy był premierowy koncert w berlińskim Funkhaus Studio, na którym zaprezentowano na żywo materiał z albumu „Starfish”. Cały występ został zarejestrowany przez ekipę firmy Ableton, dzięki czemu możecie obejrzeć go poniżej.