Weekendowe Inspiracje #105

BinkbeatsGwałtowny rozwój technologiczny sprawił, że współczesny producent muzyczny posiada dostęp do ogromnej liczby narzędzi, o których istnieniu jeszcze kilkanaście lat temu mógłby co najwyżej pomarzyć. Rynek pełen jest wszelkiej maści wirtualnych instrumentów i efektów, których jakość stoi na naprawdę wysokim poziomie a cena nie przekracza granicy osiągalnej dla przeciętnego zjadacza chleba (oczywiście z pewnymi wyjątkami). Niestety, możliwość przekształcenia swojego komputera w kompaktową, jednoosobową orkiestrę często staje się pułapką dla muzyków, którzy nie wiedzą potem, jak zarejestrowany w ten sposób utwór wykonać później na żywo w sposób interesujący dla publiczności.

Na szczęście społeczność muzyków pełna jest kreatywnych bestii, które od razu zaczęły kombinować jakby tu wydostać się ze wspomnianej pułapki. Jeden z najciekawszych i zarazem najbardziej ambitnych (a co za tym idzie, najtrudniejszych do powtórzenia) pomysłów na wykonywanie muzyki elektronicznej na żywo zaprezentował niejaki Binkbeats. Ten holenderski producent i multiinstrumentalista zasłynął jakiś czas temu serią nagrań Beats Unraveled – w której wykonywał na żywo rozmaite utwory z gatunku szeroko pojętej muzyki elektronicznej korzystając z potężnych, niezwykle rozbudowanych setupów stanowiących mieszankę kontrolerów MIDI, elektronicznych i akustycznych instrumentów oraz różnych, nieraz naprawdę zaskakujących przedmiotów codziennego użytku.

Okazuje się jednak, że ciągłe granie coverów znudziło już ambitnego holendra, dlatego też postanowił on na poważnie wziąć się za pracę nad własnym repertuarem, wykorzystując przy tym całe doświadczenie zdobyte przy produkcji wspomnianej serii ale też wzbogacając wszystko o nowe elementy. Efekt ostatnich miesięcy jego pracy możecie zobaczyć na poniższym nagraniu, będącym fragmentem jego debiutanckiego Live-Actu zarejestrowanym podczas zeszłorocznej edycji festiwalu „Le Guess Who?”. Jak zwykle zobaczycie w nim ogromną dawkę pomysłowości połączoną z niezaprzeczalnymi umiejętnościami technicznymi i solidną porcją muzykalności.