Waves Audio NX – symulacja pomieszczenia mikserskiego na słuchawkach

Waves NXWiększość producentów muzycznych mając do wyboru miksowanie na słuchawkach lub monitorach studyjnych bez wahania wybierze te drugie rozwiązanie. Często zdarzają się jednak sytuacje, gdy słuchawki są jedyną dostępną opcją, przez co wiele osób traktuje je jak zło konieczne. W ostatnich latach na rynku pojawiło się kilka różnych narzędzi mających ułatwić miksowanie ścieżek na słuchawkach. Żadne z nich nie robiło tego jednak w tak pomysłowy sposób jak NX – nowa wtyczka od firmy Waves Audio.

Głównym zadaniem NX jest symulowanie akustyki profesjonalnego pomieszczenia mikserskiego, tak by wywołać u użytkownika złudzenie, że nie korzysta on ze słuchawek, lecz siedzi przed zestawem profesjonalnych studyjnych monitorów. Tym co wyróżnia propozycję firmy Waves Audio na tle produktów konkurencji jest funkcja śledzenia ruchów głowy, dzięki której dźwięk słyszany w słuchawkach zmienia się w ten sam sposób, w jaki zmieniałby się podczas poruszania głową przy monitorach odsłuchowych, co znacznie zwiększa realizm wirtualnego pomieszczenia mikserskiego. Podstawowym sposobem śledzenia ruchów głowy jest korzystanie z kamery internetowej, jednak w niedalekiej przyszłości do sprzedaży trafi również specjalny czujnik montowany na pałąku słuchawek, który zapewni dokładniejsze działanie wtyczki.

Wtyczka NX została wyceniona na 99 dolarów, jednak w chwili obecnej można ją nabyć w promocyjnej cenie 49 dolarów. Przed zakupem można skorzystać z 14-dniowej wersji testowej. Więcej informacji na temat wtyczki znajdziecie na oficjalnej stronie internetowej firmy Waves.