Watch Band – Apple Watch jako kontroler MIDI

Apple WatchMimo iż „inteligentny” zegarek firmy Apple dostępny jest obecnie wyłącznie w kilku krajach (i to w dość ograniczonych ilościach) to jednak deweloperzy aplikacji na urządzenia mobilne całkiem ochoczo zabrali się za pisanie programów z myślą o tym gadżecie. W ciągu zaledwie kilkunastu dni od jego premiery doczekaliśmy się między innymi aplikacji DJ-skiej oraz narzędzia dla gitarzystów. Teraz dołączył do nich program pozwalający wykorzystać zegarek w roli prostego kontrolera MIDI.

Aplikacja o której mowa nosi nazwę Watch Band i kosztuje jedynie 0,99 euro. Teoretycznie „daniem głównym” są tutaj cztery wbudowane wirtualne instrumenty (gitara, perkusja, pianino i pętle rytmiczne), jednak jak nietrudno się domyślić niewielkie rozmiary dotykowego ekranu znacznie utrudniają poważne traktowanie takiego rozwiązania (w trybie pianina na ekranie zegarka mieści się pięć klawiszy). Dużo ciekawiej prezentuje się natomiast dodatkowa funkcja Watch Band, czyli wspomniana we wstępie możliwość wykorzystania zegarka w roli kontrolera MIDI. W tym trybie działania zyskujemy dostęp do kilku prostych wirtualnych kontrolek, takich jak przyciski przełączniki czy suwaki. Nadal są to więc raczej ciekawostki niż poważne narzędzia, jednak nietrudno wyobrazić sobie sytuację w której np. zestaw czterech dodatkowych faderów na nadgarstku mógłby okazać się całkiem przydatnym dodatkiem.

Watch Band

Aplikacja Watch Band dostępna jest do nabycia w internetowym sklepie z aplikacjami App Store, chociaż sam Apple Watch nie jest jeszcze oficjalnie dostępny do nabycia w Polsce (najbliższy kraj w którym można obecnie nabyć ten gadżet to Niemcy). Warto też pamiętać o tym, że podobnie jak w przypadku większości pozostałych aplikacji na Apple Watch tak i tutaj konieczne jest posiadanie również telefonu marki Apple.