Warszawskie Brzmienie – darmowe paczki sampli z odgłosami stolicy

Odgłosy miast od dawna stanowią inspirację dla wielu muzyków. Niektórzy też wykorzystują je w swoich utworach. Inicjatywa Warszawskie Brzmienie, za którą odpowiedzialna jest szkoła produkcji muzycznej Akademia Dźwięku, oddaje w nasze ręce darmowe paczki sampli z dźwiękami stolicy.

Seria Warszawskie Brzmienie na chwilę obecną składa się z sześciu paczek sampli (niewykluczone, że w przyszłości dołączą do nich kolejne), z których każda została zarejestrowana w innym miejscu w Warszawie (wyjątek stanowi pierwsza, największa paczka, która była nagrywana w kilku różnych lokacjach). Znajdziemy tu więc m.in. sample warszawskiego metra (a konkretniej – stacji postojowo-technicznej), elektrociepłowni Żerań, Kampinoskiego Parku Narodowego, Wisły (a co za tym idzie – różnych miejsc i obiektów znajdujących się przy jej brzegach) oraz huty Arcelor Mittal.

Wśród próbek wchodzących w skład poszczególnych paczek dominują głównie krótkie odgłosy i dźwięki, mogące świetnie sprawdzić się w roli instrumentów perkusyjnych. Znajdziemy tu jednak również dłuższe nagrania, stanowiące swego rodzaju dźwiękowe pocztówki z różnych zakątków Warszawy. W niektórych paczkach oprócz „surowych” próbek znalazły się też dźwięki poddane dodatkowej obróbce w celu nadania im bardziej muzycznego charakteru (przykładowo – kompletne zestawy perkusyjne zbudowane na bazie dźwięków wody z Wisły).

Wszystkie sample wchodzące w skład paczek z serii Warszawskie Brzmienie są udostępniane na licencji Creative Commons CC BY 4.0, co w praktyce oznacza, że możemy korzystać z nich bez przeszkód nawet w projektach komercyjnych. Można je pobrać za darmo z oficjalnej strony internetowej Akademii Dźwięku.