Virtual DJ 2021 wprowadza funkcję separacji wokali w czasie rzeczywistym

Firma Algoriddim zaprezentowała wczoraj nową wersję programu djay Pro dla iOS, w której najważniejszą nowością była funkcja Neural Mix, wykorzystująca sztuczną inteligencję do separacji wokali w czasie rzeczywistym. Dosłownie kilka godzin później niemal identyczne rozwiązanie zaprezentowała firma Atomix w najnowszej wersji swojego popularnego programu dj-skiego Virtual DJ 2021.

Wspomniana funkcja wprowadzona w Virtual DJ 2021 opiera się z grubsza na tym samym pomyśle co w djay Pro. Sztuczna inteligencja analizuje utwory w naszej bibliotece i dzieli je na kilka odrębnych ścieżek – wokale, instrumenty, bas, perkusję etc. Użytkownik może następnie regulować głośność wszystkich elementów takiego miksu oddzielnie, co pozwala w trakcie miksowania odseparować np. sam wokal lub ścieżkę perkusyjną z piosenki. Kreatywni DJ-e mogą wykorzystać tę funkcję do tworzenia na żywo różnego rodzaju mashup-ów i remixów odtwarzanych utworów.

Podobnie jak w przypadku djay Pro (oraz wszystkich innych programów wykorzystujących sztuczną inteligencję do automatycznej separacji wokali w nagraniach) działanie wspomnianej funkcji w Virtual DJ 2021 nie zawsze jest w 100% zadowalające i często zależy po prostu od wybranego utworu. Podczas gdy w niektórych piosenkach będzie to działać niemal perfekcyjnie, inne mogą sprawić problemy sztucznej inteligencji, co zaowocuje gorszą jakością działania i różnymi błędami (np. zniekształconymi wokalami lub wciąż słyszalnymi fragmentami muzyki). Mimo to funkcja ta z pewnością przyda się wielu osobom. Poniższe nagranie pokazuje, jak działa ona w praktyce.

Więcej informacji na temat najnowszej wersji programu Virtual DJ znajdziecie na jego oficjalnej stronie internetowej.