Vindor ES1 – elektroniczny instrument dęty i kontroler MIDI w jednym

Kilka dni temu w serwisie Kickstarter wystartowała zbiórka funduszy na rozpoczęcie produkcji Vindor ES1 – elektronicznego instrumentu dętego, mogącego pełnić również funkcję kontrolera MIDI.

Celem przyświecającym autorom wspomnianego projektu było stworzenie niewielkiego, prostego i stosunkowo taniego narzędzia do ćwiczeń, dzięki któremu osoby rozpoczynające naukę gry na instrumentach dętych (a zwłaszcza na saksofonie) nie musiałyby od razu wydawać dużych sum pieniędzy na prawdziwy instrument. Vindor ES1 korzysta z prawdziwego ustnika saksofonowego, a układ przycisków na jego powierzchni został zaprojektowany tak, by użytkownik mógł stosować aplikaturę (palcowanie) saksofonu, klarnetu lub fletu, dzięki czemu umiejętności zdobyte podczas ćwiczeń mogą później zostać wykorzystane podczas gry na instrumencie akustycznym. Vindor ES1 posiada własny moduł brzmieniowy, ale może też działać jako kontroler MIDI-USB, sterujący wirtualnymi instrumentami zainstalowanymi na komputerze (sterowanie sprzętowymi syntezatorami, samplerami i modułami brzmieniowymi jest najprawdopodobniej możliwe za pośrednictwem dodatkowego interfejsu MIDI). Ta ostatnia cecha sprawia, że projekt ten może okazać się interesujący nie tylko dla początkujących, ale też dla bardziej zaawansowanych instrumentalistów, szukających prostego, kompaktowego kontrolera MIDI obsługiwanego oddechem.

W chwili, gdy piszę te słowa, twórcom projektu udało się zebrać już 11 z 15 tysięcy dolarów potrzebnych na rozpoczęcie produkcji, a do zakończenia zbiórki pozostały 24 dni, co oznacza, że najprawdopodobniej uda im się zrealizować swój cel. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze egzemplarze Vindor ES1 trafią do nabywców w kwietniu 2018 roku. Instrument został wyceniony na $199. Więcej informacji na jego temat znajdziecie na oficjalnej stronie projektu w serwisie Kickstarter.