Vecto – wirtualny syntezator wektorowy od Roba Papena

Rob Papen to twórca wielu popularnych wirtualnych syntezatorów, takich jak Predator, Blade, Prisma czy Albino. Jeden ze stworzonych przez niego instrumentów – Vecto – do niedawna dostępny był tylko w formie rozszerzenia Rack Extension dla programu Reason. Teraz jednak został on udostępniony również jako wtyczka mogąca współpracować z innymi programami typu DAW.

Vecto to wirtualny syntezator wektorowy, wzorowany na jednym z najsłynniejszych instrumentów tego typu – Sequential Circuits Prophet VS. Oferuje on użytkownikowi cztery oscylatory z możliwością płynnego mieszania ze sobą generowanych przez nie dźwięków za pomocą panelu XY. Balans pomiędzy nimi może być ustawiony statycznie, lub zmieniać się z biegiem czasu zgodnie z wybranymi ustawieniami. W tym drugim przypadku użytkownik może „nagrać” ruch punktu na panelu XY, zaprogramować go lub skorzystać z jednego z gotowych wektorów ruchu. Na wyposażeniu syntezatora Vecto znajdziemy też m.in. filtry, obwiednie ADSFR, LFO, prostą matrycę modulacji oraz wbudowany arpeggiator i zestaw podstawowych efektów.

Syntezator Vecto dostępny jest w wersji 32 i 64-bitowej w formatach VST, AU i AAX. Jego standardowa cena wynosi 99 euro, jednak obecnie można go nabyć za 79 euro. Więcej informacji na jego temat znajdziecie na oficjalnej stronie internetowej Roba Papena.