VCV Rack – darmowy wirtualny syntezator modularny

Syntezatory modularne to dość kosztowne hobby. Na szczęście istnieje alternatywa w postaci ich wirtualnych odpowiedników, które zwykle są znacznie tańsze od sprzętowych instrumentów, a czasem nawet darmowe. Do tej ostatniej kategorii zalicza się właśnie VCV Rack – nowy wirtualny syntezator modularny zaprezentowany po raz pierwszy na tegorocznej edycji targów Knobcon.

Już na samym początku warto jednak zaznaczyć, iż wspomniany program znajduje się dopiero na etapie otwartych testów wersji beta, co oznacza, że nie jest to jeszcze w pełni skończony produkt. W chwili obecnej może on funkcjonować wyłącznie jako samodzielny program, jednak twórcy zapowiedzieli, że w bliżej nieokreślonej przyszłości doczeka się on również wersji VST/AU. Podstawowa wersja VCV Rack oferuje dostęp do 10 modułów: interfejsów audio i MIDI, oscylatora, filtra, wzmacniacza, delay’a, obwiedni ADSR, miksera, oscyloskopu i sekwencera. Zestaw ten obejmuje wszystkie najważniejsze narzędzia potrzebne do rozpoczęcia nauki obsługi modularnych syntezatorów. Bardziej zaawansowani użytkownicy po założeniu konta na oficjalnej stronie programu mogą zaś pobrać kilkanaście dodatkowych modułów, znacznie zwiększających możliwości (ale też poziom skomplikowania) VCV Rack.

Zarówno VCV Rack jak i wszystkie dodatkowe moduły dostępne są jako darmowe oprogramowanie typu Open Source, co oznacza, że producent udostępnia wszystkim zainteresowanym ich kody źródłowe. Osoby posiadające odpowiednie umiejętności mogą wiec samodzielnie modyfikować ten program, dostosowując go do własnych potrzeb. Więcej informacji na temat wirtualnego syntezatora modularnego VCV Rack znajdziecie na jego oficjalnej stronie internetowej.