Ruszyła przedsprzedaż klawiatury VAX MIDI

vaxFirma Infinite Response znana jest głównie za sprawą klawiatury sterującej VAX77, która swego czasu uznawana była za jeden z najlepszych kontrolerów tego typu dostępnych na rynku. Niestety, bardzo wysokie koszty produkcji oraz wynikająca z nich cena sprawiły, że instrument ten był poza zasięgiem większości potencjalnych nabywców, dlatego też jego twórcy postanowili przygotować nieco tańszą wersję. Efektem ich starań jest VAX MIDI.

Wybranym przez nich sposobem na obniżenie ceny bez pogorszenia jakości klawiatury okazało się pozostawienie montażu w rękach użytkownika. Klawiatury VAX MIDI sprzedawane będą w częściach, zaprojektowanych tak, by złożenie całego instrumentu było jak najprostsze. Według zapewnień twórców nawet kompletni amatorzy poradzą sobie z tym zadaniem wyposażeni w jeden śrubokręt i kilka godzin wolnego czasu. Nowy model zostanie przy okazji pozbawiony ekranu dotykowego (edycja ustawień będzie odbywać się za pomocą specjalnej aplikacji) oraz możliwości składania się podczas transportu, a magnezowa obudowa zostanie zastąpiona aluminium. Na szczęście twórcy nie zdecydowali się na żadne kompromisy odnośnie samej klawiatury. Wręcz przeciwnie, ta w nowym modelu ma sprawować się jeszcze lepiej od swojej poprzedniczki, dzięki nowym sensorom i ulepszonej konstrukcji mechanizmu młoteczkowego (VAX77 zasłynął między innymi tym, że klawisze podczas wciskania dobrze imitowały „ciężar” akustycznego instrumentu, jednak powracały do pierwotnej pozycji znacznie szybciej, co ułatwiało szybsza grę bez utraty kontroli nad dynamiką). Klawiatura zostanie wyposażona również w polifoniczny aftertouch oraz możliwość rozpoznawania „release velocity”, czyli prędkości z jaką podnosimy klawisze.

Klawiatura VAX MIDI dostępna jest do nabycia w wersjach 4,6 oraz 8 oktawowej, kosztujących odpowiednio 649, 899 i 1149 dolarów. Zamówienia można składać już teraz na oficjalnej stronie produktu. Pierwsze egzemplarze trafią do nabywców w kwietniu bieżącego roku.