Uzi Note Repeater – ciekawe narzędzie dla programu Ableton Live

UziNote Repeat, czyli rytmiczne powtarzanie pojedynczego dźwięku, to funkcja dobrze znana użytkownikom wszelkiej maści samplerów i automatów perkusyjnych (zarówno tych sprzętowych jak i wirtualnych). Najczęściej wykorzystuje się ją do szybkiego tworzenia partii hi-hatów, shakerów, bongosów i innych podobnych elementów zestawu perkusyjnego. Chociaż mogłoby się wydawać, że w tym temacie ciężko już wymyślić coś oryginalnego, to jednak twórcy Uzi Note Repeater udało się tego dokonać. 

Wspomniana wtyczka zaprojektowana została z myślą o obsłudze za pomocą kontrolera wyposażonego w touchpad bądź ekran dotykowy, lecz nic nie stoi na przeszkodzie by kontrolować ją za pomocą myszki. Sposób działania Uzi w dużym uproszczeniu sprowadza się do tego, że oś pozioma odpowiada za częstotliwość powtarzania dźwięków (z podziałem na strefy o określonych częstotliwościach lub płynnie w określonym zakresie) natomiast oś pionowa reguluje ich głośność. Nie jest to więc żadna rewolucja, jednak dla wielu osób taki sposób kontrolowania funkcji Note Repeat może okazać się znacznie bardziej wygodny i intuicyjny (a co za tym idzie, bardziej muzykalny) niż kręcenie gałkami i wciskanie przycisków.

Wtyczka Uzi Note Repeater kosztuje zaledwie $5 i można ją nabyć tutaj. Do poprawnego działania wymagane jest rozszerzenie Max for Live.