Utami Motion – darmowe narzędzie pozwalające na obsługę Ableton Live za pomocą gestów

UtamiKontrolowanie parametrów wirtualnych instrumentów i efektów za pomocą gestów zwykle kojarzone jest ze specjalnie zaprojektowanymi do tego celu akcesoriami, takimi jak Kinect czy Leap Motion. Firma Utami postanowiła jednak nieco uprościć ten schemat, czego efektem jest Motion – wtyczka dla programu Ableton Live

Wspomniane narzędzie zaprojektowane zostało bowiem z myślą o współpracy z kamerkami internetowymi wbudowanymi w większość współczesnych laptopów lub podłączonych do nich za pomocą złącza USB. Oczywiście nie da się ukryć, że takie rozwiązanie jest o wiele mniej precyzyjne od dedykowanych akcesoriów. Nie znajdziemy tu też bardziej zaawansowanych funkcji, takich jak np. rozpoznawania różnych rodzajów gestów. Mimo wszystko warto jednak dodać Motion do swojego arsenału wtyczek, zwłaszcza iż od kilku dni jest ona dostępna do pobrania za darmo (wcześniej jej cena wynosiła $10).

Warto również wspomnieć o tym, że firma Utami nie zapomniała też o użytkownikach, którzy zdążyli wcześniej nabyć płatną wersję wtyczki Motion. Osoby te dostaną teraz w prezencie dwie inne wtyczki z katalogu firmy: Deconstruct i Space Time. Pierwsza z nich to narzędzie pozwalające na różne formy „niszczenia” dźwięku w czasie rzeczywistym. Użytkownicy znajdą tu więc kilka wirtualnych przycisków i pokręteł (które oczywiście można zmapować do wybranego kontrolera) pozwalających między innymi na natychmiastowe cięcie, przestrajanie i odwracanie dźwięków danej ścieżki.

Space Time stanowi zaś, w dość mocnym uproszczeniu, zestaw kilku różnych efektów (pogłos, filtry etc.) połączonych z narzędziem do wizualizacji (niestety, oferującym pełną funkcjonalność wyłącznie dla posiadaczy komputerów typu Mac).

Wtyczka Utami dostępna jest do pobrania za darmo na oficjalnej stronie firmy Utami, gdzie znajdziecie też możliwość zakupu Space Time i Deconstruct (obie kosztują obecnie $7). Oczywiście należy pamiętać o tym, że wszystkie te narzędzia wymagają programu Ableton Live z rozszerzeniem Max for Live.