UNO – pierwszy syntezator analogowy firmy IK Multimedia

Firma IK Multimedia znana jest głównie za sprawą swojego oprogramowania oraz muzycznych akcesoriów dla smartfonów i tabletów. Niedawno zaprezentowała ona światu swój pierwszy syntezator analogowy – UNO.

UNO to stosunkowo niewielkich rozmiarów monofoniczny syntezator analogowy. Na jego wyposażeniu znalazły się m.in. dwa oscylatory, generator szumów, filtr, LFO, dwa generatory obwiedni (jeden sterujący filtrem, drugi wzmacniaczem), zestaw efektów (Delay, Dive, Scoop, Vibrato, Wah i Tremolo), wbudowany sekwencer krokowy oraz arpeggiator. Co ciekawe, na górnym panelu instrumentu nie znajdziemy żadnych przycisków, przełączników ani klawiszy. Większość funkcji obsługuje się tu za pomocą dużego panelu dotykowego oraz siedmiu pokręteł. Warto jednak zaznaczyć, że niektóre ustawienia (w tym, o dziwo, pełna kontrola nad obwiedniami ADSR) nie są dostępne z poziomu głównego panelu i wymagają użycia software’owego edytora lub dodatkowego kontrolera MIDI.

W pamięci syntezatora zapisano fabrycznie 100 gotowych presetów, z czego 80 można zastąpić własnymi ustawieniami. Dodatkowe presety można też zapisać w pamięci komputera, a następnie importować i eksportować je za pośrednictwem wspomnianego wcześniej edytora. Uno może być zasilany za pomocą czterech baterii AA lub złącza USB. Te ostatnie można też wykorzystać do komunikacji z komputerem. Instrument wyposażono też w złącza MIDI IN i OUT (działające przez dołączone do zestawu przejściówki) oraz wejście i wyjście audio (Mini-jack 3.5mm).

Syntezator Uno został wyceniony przez producenta na 199,99 euro (243.99 euro z VAT). Jego premierę zapowiedziano na lipiec 2018 roku, jednak już teraz można zamówić go w przedsprzedaży. Więcej informacji na jego temat znajdziecie na oficjalnej stronie firmy IK Multimedia.