Una Corda – wirtualne wcielenie nietypowego pianina

Una CordaUna Corda to unikatowy instrument stworzony przez pochodzącego z Niemiec producenta pianin Davida Klavinsa (znanego głównie za sprawą Model 370 – największego pianina na świecie) we współpracy z pianistą Nilsem Frahmem. Główną cechą wyróżniającą ten model na tle standardowych instrumentów jest zastosowanie pojedynczych strun do każdego dźwięku. Teraz, dzięki firmom Native Instruments i Galaxy Instruments, Una Corda doczekała się również wirtualnego wcielenia.

Autorzy biblioteki brzmień Una Corda zadbali o to, by jak najwierniej odtworzyć wszystkie niuanse brzmieniowe tego nietuzinkowego instrumentu. W tym celu nie tylko nagrali trzy różne zestawy dźwięków każdego klawisza (jeden z młoteczkami uderzającymi bezpośrednio w struny i dwa z włożonymi pomiędzy nie materiałami modulującymi dźwięk) ale też całą masę mechanicznych odgłosów towarzyszących pracy instrumentu. Wszystko to zaowocowało bardzo bogatą biblioteką próbek o łącznym rozmiarze 10 GB. Prawdziwą siłą wirtualnego wcielenia Una Corda jest jednak ilość parametrów, które możemy swobodnie edytować, dostosowując brzmienie instrumentu do własnych preferencji lub nawet modyfikując je drastycznie w celu uzyskania dźwięków zupełnie nie przypominających pianina. Możliwości oferowane przez Una Corda zaprezentowano szczegółowo w poniższym nagraniu.

Biblioteka brzmień Una Corda kosztuje 149 euro i można ją nabyć na oficjalnej stronie firmy Native Instruments. Do poprawnego działania wymagany jest sampler Kontakt 5 lub darmowy Kontakt 5 Player.