Transistor Revolution – Brzmienia 808 i 909 dla samplera Kontakt.

Transistor Revolution Kontakt TR-808 Tr-909Muszę przyznać, że nigdy nie byłem fanem klasycznych automatów perkusyjnych firmy Roland. Nigdy nie rozumiałem dlaczego tak wielu ludzi wynosi je na piedestał. Dla mnie ich brzmienie od zawsze wydawało się w najlepszym wypadku akceptowalne. Cóż, o gustach się nie dyskutuje, a nikt nie może zaprzeczyć temu, że w ciągu trzydziestu lat swego istnienia automaty TR-808 i TR-909 zebrały liczną rzeszę fanów (fanatyków?) szczególnie w kręgach producentów muzyki klubowej.

Nikogo nie powinno więc dziwić, iż w dzisiejszych czasach co chwila pojawiają się nowe mniej lub bardziej udane wirtualne wersje tych staroszkolnych maszynek perkusyjnych. Ostatnio takiej próby podjęła się również firma Wave Alchemy. Do powstania pakietu Transistor Revolution wykorzystano zawrotną liczbę 22,000 sampli (z czego, jak twierdzą twórcy sam bęben basowy z automatu 909 potrzebował ich aż 9318). Producenci zapewniają, że to najwierniejsze współczesne odtworzenie tych dwóch automatów perkusyjnych dostępne na rynku. Cóż, jak już zapewne domyśliliście się ze wstępu nie jestem raczej odpowiednią osobą do oceniania stopnia tego podobieństwa, ale muszę przyznać, że na moje ucho prezentowane na stronie producenta próbki brzmią tak samo nieciekawie jak oryginał, co chyba w tym wypadku liczy się na plus.

Transistor Revolution oferuje również szereg ciekawych funkcji dodatkowych. Znajdziemy wśród nich między innymi możliwość emulacji samplerów MPC60 i Sp-1200 w celu uzyskania jeszcze dokładniejszego odwzorowania brzmień z tamtej epoki. Miłym dodatkiem jest tez funkcja MIDI Learn, pozwalająca w dość prosty sposób zmapować brzmienia naszych automatów pod naszą elektroniczną perkusję lub kontroler MIDI. Oprócz tego w Transistor Revolution znajdziemy pokaźny zestaw efektów w którego skład wchodzą: EQ, kompresor, filtr, Tape Saturator, Transient Shaping i Bit Crusher.

Transistor Revolution współpracuje z darmową wersją samplera Kontakt i kosztuje obecnie £59.95. Cena ta utrzyma się jeszcze do 15.01.2013 po czym podrożeje do £69.95. Więcej informacji oraz wspomniane próbki dźwiękowe na stronie http://www.wavealchemy.co.uk/transistor_revolution/pid96