Traktor Pro 3 – Native Instruments ujawnia więcej informacji na temat nowej wersji swojego oprogramowania DJ-skiego

Firma Native Instruments po raz pierwszy oficjalnie zapowiedziała Traktor Pro 3 w kwietniu. Niemal pół roku później ujawniła ona, że program ten jest już gotowy i niedługo trafi do sprzedaży, nie zdradzając jednak zbyt wielu szczegółów na jego temat. Teraz poznaliśmy wreszcie nieco więcej informacji dotyczących zmian wprowadzonych w stosunku do poprzedniej edycji.

Już na samym początku warto zaznaczyć, że osoby, które oczekiwały po Traktor Pro 3 radykalnych zmian, mogą poczuć się mocno zawiedzione. Nowa wersja tego popularnego programu tak naprawdę niewiele różni się od swojej poprzedniczki. Najważniejszymi zmianami są te, które zaszły „pod maską”. Za time-stretching ścieżek (czyli zmianę ich tempa bez wpływu na wysokość dźwięku) w Traktor Pro 3 odpowiadać będzie technologia Elastique 3, znana m.in. z programu Ableton Live. Poprawiono też wbudowany limiter oraz wprowadzono szereg pomniejszych zmian w silniku audio, dzięki którym nowy Traktor ma brzmieć lepiej niż jego poprzednik (a przynajmniej tak twierdzą twórcy programu).

Bardzo pozytywne zaskoczenie stanowi też otwarcie funkcji DVS na karty dźwiękowe innych producentów. Użytkownicy Traktor Pro 3 będą mogli korzystać z płyt z kodem czasowym za pośrednictwem dowolnego interfejsu audio, a nie tylko tych certyfikowanych przez Native Instruments, jak miało to miejsce w przypadku „dwójki” (zniknie też przy okazji podział na „zwykły” Traktor Pro i Traktor Pro Scratch). Nowa wersja programu wprowadzi też dodatkowe tryby działania EQ i filtrów (wzorowane na popularnych klubowych mikserach), nową kategorię efektów Mixer FX (uproszczone wersje najpopularniejszych efektów, takich jak reverb, delay czy noise, przystosowane do obsługi za pomocą jednego pokrętła) oraz odświeżony interfejs użytkownika, oferujący wiele kosmetycznych zmian i usprawnień (a przy okazji wyglądający ładniej i bardziej nowocześnie) ale jednocześnie niemal idealnie zachowujący rozkład elementów znany z Traktor Pro 2.

Biorąc pod uwagę, od jak dawna użytkownicy programu Traktor czekali na jego nową wersję i jak wielkie nadzieje z nią wiązali, mały zakres wprowadzonych zmian wydaje się być bardzo rozczarowujący. Boli zwłaszcza brak elastycznych siatek beatów – funkcji, którą posiada większość konkurencyjnych aplikacji DJ-ski, a o którą użytkownicy oficjalnego forum Native Instruments próbują doprosić się już od kilku lat. Oczywiście istnieje szansa, że funkcja ta jest dostępna w nowej wersji (lub pojawi się w którejś z przyszłych aktualizacji), lecz po prostu nie załapała się do materiałów promocyjnych, co jednak byłoby dziwne, biorąc pod uwagę jak wiele osób na nią czekało.

Traktor Pro 3 trafi do sprzedaży 18 października a jego cena wyniesie 99 euro (49 euro dla użytkowników starszej edycji). Więcej informacji na jego temat znajdziecie na oficjalnej stronie firmy Native Instruments.