Traktor Pro 2.9 – pierwsza aplikacja DJ-ska obsługująca format Stems

Kontrol D2O tym, że kolejna aktualizacja programu Traktor Pro 2 przyniesie ze sobą pełne wsparcie dla formatu Stems było wiadomo już od kilku miesięcy. Przez ten czas firma Native Instruments całkiem skutecznie podkręcała nasze zainteresowanie tym pomysłem. Teraz wreszcie nadszedł dzień oficjalnej premiery wersji 2.9, co oznacza, że każdy użytkownik może już samodzielnie przetestować to rozwiązanie. 

Niestety, w chwili obecnej możliwość pełnej kontroli nad nowym rodzajem odtwarzaczy, noszącym nazwę Stem Decks, dostępna jest wyłącznie dla posiadaczy kontrolerów S8 i D2. To właśnie na dodatkowych ekranach znajdujących się na wyposażeniu wspomnianych modeli będzie bowiem wyświetlać się wizualna reprezentacja poszczególnych ścieżek wchodzących w skład pliku w formacie Stems. Użytkownicy innych modeli urządzeń mogą wprawdzie samodzielnie zmapować je do współpracy z nową funkcją, jednak w chwili obecnej będą musieli radzić sobie bez podglądu poszczególnych ścieżek (w samym oprogramowaniu wygląd Stem Decks nie różni się zbytnio od normalnego odtwarzacza). Co ciekawe, nowe odtwarzacze współdzielą niektóre komendy z Remix Decks, dzięki czemu mapowanie stanie się łatwiejsze. Przykładowy proces mapowania odtwarzaczy Stem Decks zaprezentował Ean Golden w poniższym materiale. Należy jednak zaznaczyć, że w nagraniu tym wykorzystano wersję Beta programu Traktor Pro 2.9, w której nie obowiązywały jeszcze wspomniane wcześniej wspólne komendy dla Remix Decks i Stem Decks, dlatego też niektóre zakładki w które klika Ean mogą mieć obecnie inne nazwy.

Warto też zwrócić uwagę na fakt, że wraz z premierą programu Traktor Pro 2.9 ruszyła też sprzedaż utworów w formacie Stems. Pliki tego typu można już znaleźć w ofercie takich sklepów jak Beatport, Bleep, Juno, Traxsource, whatpeopleplay i Wasabeat. W chwili obecnej dostępnych jest około 600 utworów tego typu. Lista ta powinna jednak powiększyć się dość znacznie gdy Native Instruments udostępni w sieci darmowe narzędzie do tworzenia plików Stems. Osoby chcące sprawdzić na czym polega zabawa z nowym formatem bez konieczności wydawania pieniędzy mogą pobrać darmową paczkę utworów od Native Instruments, w której znajdą między innymi piosenki wykorzystane do stworzenia poniższego nagrania.

Więcej informacji na temat formatu Stems znajdziecie na oficjalnej stronie projektu oraz w tym artykule. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o tym, że z okazji premiery nowej wersji swojego flagowego oprogramowania DJ-skiego Native Instruments zdecydowało się obniżyć ceny kontrolerów S8, D2 i F1, o odpowiednio 200, 100 i 50 euro.