Nadchodzi Traktor Pro 2.8 – wsparcie dla Rane MP2015 i dużo innych nowości

Traktor 2.8Firmie Native Instruments coraz częściej zarzuca się próbę zamknięcia użytkowników programu Traktor we własnym „ekosystemie” nie dopuszczającym do nich produktów konkurencyjnych firm. I chociaż osobiście uważam te teorie za mocno przesadzone (mapowanie MIDI pozwala nam korzystać z praktycznie każdego kontrolera dostępnego na rynku, czego nie można powiedzieć np. o Serato DJ) to jednak nie da się ukryć, że w ostatnich latach NI rzeczywiście dość mocno ograniczyło współpracę z innymi firmami.

Wszystko wskazuje jednak na to, że nadchodząca wielkimi krokami aktualizacja oznaczona numerem 2.8 zmieni tą sytuację w dość zaskakujący sposób. Wraz z jej premierą do grona mikserów oferujących pełne wsparcie dla programu Traktor Scratch Pro 2 (tzw. Traktor Scratch Certified Mixers), a co za tym idzie możliwość korzystania z płyt z kodem czasowym bez konieczności podpinania zewnętrznej karty dźwiękowej, dołączy Rane MP2015 – jeden z najnowszych produktów firmy, która do tej pory tworzyła miksery dedykowane wyłącznie oprogramowaniu firmy Serato. Do grona odtwarzaczy mogących współpracować z programem jako kontrolery HID dołączą zaś Pioneer CDj-900 Nexus oraz XDJ-1000. Warto też zaznaczyć, że w przypadku tego drugiego modelu zyskamy też możliwość korzystania ze znajdującego się na jego wyposażeniu ekranu dotykowego. Ostatnim nowym urządzeniem które zyska możliwość współpracy z programem Traktor Pro 2 od razu po wyjęciu z pudełka będzie natomiast Traktor Kontrol D2, czyli całkiem interesujący kontroler MIDI, którego premiera powinna zbiec się w czasie z wypuszczeniem aktualizacji do wersji 2.8. Drobnych zmian doczekają się też posiadacze kontrolera Traktor Kontrol S8, którzy zyskają kilka nowych funkcji związanych z dotykowymi paskami (np. wykonywanie backspinów i scratchy).

Wsparcie dla nowych urządzeń nie będzie jednak jedyną nowością wprowadzoną w kolejnej wersji programu Traktor. Programiści z Native Instruments dokonali też sporo zmian „pod maską” samego programu, które wprawdzie nie będą widoczne na pierwszy rzut oka, jednak będą miały spory wpływ na wygodę korzystania z niego. Po pierwsze i najważniejsze – nowe wcielenie Traktora będzie aplikacją 64 bitową, co oznacza, że zyska ona możliwość pełnego wykorzystania pamięci RAM znajdującej się na wyposażeniu naszego komputera (górny limit dla wersji 32 bitowej wynosił zaledwie 2 GB). Poprawiona ma zostać również współpraca programu z komputerami wyposażonymi w kilka procesorów. Wersja 2.8 wprowadzi też możliwość automatycznego dostosowywania rodzaju odtwarzaczy w zależności od wybranej przez nas ścieżki (np. jeśli wybierzemy w bibliotece zestaw sampli to odtwarzacz automatycznie przełączy się w tryb Remix Deck). Ostatnią zmianą będzie zaś nowy, opcjonalny mechanizm analizy utworów, który pozwoli mocniejszym komputerom na jednoczesne sprawdzanie kilku plików, co w praktyce ma przełożyć się na nawet trzykrotne skrócenie czasu potrzebnego na zanalizowanie nowych utworów dodanych do naszej kolekcji. Native Instruments zaznacza jednak, że z racji na dużą „zasobożerność” tego rozwiązania nie zaleca się korzystania z niego podczas odtwarzania utworów, gdyż może ono powodować chwilowe „przycięcia” dźwięku.

Pełną listę zmian i nowości wprowadzonych w wersji 2.8 znajdziecie na oficjalnym forum firmy Native Instruments. Oficjalna data premiery nie jest jeszcze znana, jednak biorąc pod uwagę fakt, iż obecnie znajduje się ona na etapie finalnych testów, można spokojnie założyć, że zobaczymy ją już naprawdę niedługo (najprawdopodobniej w przyszłym miesiącu). Swoją drogą, nagły przeskok z wersji 2.7.3 do 2.8 wskazuje też na to, że użytkownicy programu Traktor Pro 2 otrzymają dostęp do Stem Decks znacznie szybciej niż pierwotnie zapowiadało Native Instruments (wprowadzająca je aktualizacja do wersji 2.7.4 miała oficjalnie pojawić się dopiero w czerwcu). Trudno też nie zauważyć, że cyferki oznaczające kolejną wersję programu nieubłaganie zbliżają się do „trójki”. Krótko mówiąc: przyszłość programu Traktor Pro zapowiada się naprawdę ciekawie.