Traktor Pro 2.11 – ruszyły testy wersji beta

traktor

Oprogramowanie DJ-skie Traktor Pro 2 od jakiegoś czasu rozwija się dość powoli. Ostatnia duża aktualizacja, która przyniosła ze sobą obsługę plików Stems, miała miejsce w sierpniu ubiegłego roku. Od tamtego czasu użytkownicy programu firmy Native Instruments doczekali się tylko kilku mniejszych poprawek i usprawnień. Teraz jednak przyszedł wreszcie czas na ciekawsze zmiany. Wszystko za sprawą aktualizacji oznaczonej numerem 2.11, której wersja beta została dziś udostępniona testerom.

Pierwszym z dwóch najważniejszych usprawnień wprowadzonych w nowej odsłonie programu jest kompatybilność z Link – autorskim rozwiązaniem firmy Ableton pozwalającym na synchronizację tempa pomiędzy aplikacjami muzycznymi. Od teraz by zsynchronizować Traktor Pro 2 z dowolnym innym kompatybilnym programem (na liście znajdują się między innymi Live, Reason, Serato DJ i cała masa aplikacji mobilnych) uruchomionym na tym samym bądź innym komputerze nie trzeba już grzebać się w ustawieniach i korzystać z dodatkowych programów bądź zewnętrznych urządzeń. Wystarczy kilka kliknięć myszką i wszystkie programy z aktywną funkcją Link zaczynają ze sobą współpracować. Teraz pozostaje tylko czekać, aż Native Instruments wprowadzi tą samą funkcję w Maschine 2, kończąc tym samym trwającą od kilku lat falę narzekań na zbyt słabą integrację obu programów.

Kolejną ciekawą nowością wprowadzoną w wersji 2.11 jest prosty sekwencer krokowy mogący sterować samplami umieszczonymi w Remix Decks. Niestety, o ile w teorii z funkcji tej może skorzystać każdy użytkownik, to jednak w praktyce pełny dostęp do niej mają na dzień dzisiejszy tylko posiadacze kontrolerów D2, S8 i S5. Interfejs sekwencera na chwile obecną nie pokazuje się bowiem na ekranie komputera, lecz jest widoczny na wyświetlaczach wbudowanych we wspomniane urządzenia. Użytkownicy nie posiadający żadnego z nich mogą wprawdzie zmapować dowolny inny kontroler do obsługi nowej funkcji, jednak muszą obsługiwać ją „na ślepo”. Warto jednak pamiętać o tym, iż rok temu podobnie wyglądała sytuacja z wspomnianymi wcześniej Stems Decks, które początkowo również wyświetlane były jedynie na ekranach kontrolerów, a po jakimś czasie pojawiły się również w samym oprogramowaniu.


Osoby, które są już zapisane do grupy testerów programu Traktor Pro 2, mogą pobrać jego najnowszą wersję logując się na swoje konto w serwisie Centercode. Osoby chcące dołączyć do grona testerów mogą zapisać się tutaj. Oczywiście należy pamiętać o tym, że wersja testowa może zawierać błędy i mieć problemy ze stabilnością, dlatego też nie zaleca się korzystania z niej podczas występów na żywo.