Traktor Kontrol Z2 już w listopadzie.

NAtive Instruments  Kontrol Z2Czasami wydaje mi się, że najfajniejszą pracę na świecie mają ludzie którzy wymyślają nazwy nowych produktów w firmie Native Instruments. W przypadku sprzętu DJ’skiego mają oni proste wytyczne. Weź literę. Weź cyfrę. Połącz. Na szczęście to nie nazwa a pomysł, jakość i przemyślana konstrukcja decydują o klasie kontrolera. Te wszystkie czynniki w przypadku Kontrol Z2 stoją na bardzo wysokim poziomie. Pora więc sprawdzić które z naszych detektywistycznych podejrzeń wysnutych na podstawie pierwszej enigmatycznej zapowiedzi okazały się prawdziwe, jakie ważne szczegóły przeoczyliśmy i czym w ostatecznym rozrachunku okazał się nowy członek rodziny Native Instruments.

Zacznijmy od podstaw, czyli od tego co było pewne od początku. Traktor Kontrol Z2 to połączenie miksera, kontrolera MIDI i interface’u audio. Jako mikser ma on dwa kanały mogące miksować dźwięk z dwóch zewnętrznych źródeł lub z oprogramowania Traktor, oraz dwa dodatkowe kanały przeznaczone w domyśle na Remix Deck’i. Warto w tym momencie zwrócić uwagę na wbudowane sprzętowe filtry, które będą działać również na podłączone do miksera zewnętrzne źródła dźwięku. Jako kontroler służy on do obsługi bibliotek, efektów, punktów Cue, pętli i wspomnianych wcześniej Remix Deck’ów. Jako interface pozwala na korzystanie z płyt z kodem czasowym bez konieczności używania zewnętrznych kart dźwiękowych (Kontrol Z2 sprzedawany zresztą będzie wraz zestawem specjalnych płyt). Dodajmy do tego wysokiej jakości wyjścia Master (XLR i RCA) i Booth oraz wbudowany Hub USB pozwalający na podłączenie dwóch dodatkowych kontrolerów bezpośrednio do miksera, a w efekcie otrzymamy sprzęt który spełnia potrzeby niemal wszystkich współczesnych DJ’i (chociaż na pewno znajdzie się zaraz ktoś kto zacznie kręcić nosem na brak możliwości grania z czterech analogów naraz).

Traktor Kontrol Z2 Rzeczą równie ważną jak funkcje samego miksera/kontrolera jest aktualizacja software którą przyniesie ze sobą premiera Kontrol Z2. Pierwsza zapowiedź wspominała wprawdzie o nowych efektach, jednak okazuje się, że na tym nie kończą się nowości które przyniesie nam Traktor 2.6. Efektor, który już w poprzednich wersjach był całkiem rozbudowany, poszerzono o nowy typ efektów nazwany Macro FX. Każdy efekt z tej grupy to specjalnie dobrany zestaw kilku efektów połączonych ze sobą i obsługiwanych za pomocą jednego pokrętła. Stworzono je specjalnie z myślą o tworzeniu dobrze brzmiących buildup’ów i breakdown’ów. Wśród Macro FX znajdziemy jedenaście tego typu gotowych kombajnów.

Całkowicie nową funkcją w świecie programu Traktor jest za to Flux Mode. Jest to odpowiednik trybu Slip z opisywanego przez nas niedawno kontrolera DDJ-SX firmy Pioneer. W telegraficznym skrócie polega ona na tym, że po wykonanym scratchu, tudzież innej manipulacji odtwarzaną ścieżką wraca ona automatycznie do pozycji w której znajdowała by się gdybyśmy przy niej w ogóle nie majstrowali. Jest to bardzo przydatna funkcja, zwłaszcza jeśli oprócz tradycyjnego miksowania lubimy czasem pobawić się w turntablistyczne / kontrolerystyczne rutyny.

Podsumowując: Traktor Kontrol Z2 to z pewnością sprzęt najwyższej klasy. Niezależnie od tego czy grając korzystasz z kontrolerów, systemów DVS , sprzętu analogowego czy nawet własnej kosmicznej mieszanki każdego z powyższych, miksujesz w sposób tradycyjny, grasz live-acty czy turntablistyczne rutyny, w tym sprzęcie praktycznie każdy odnajdzie coś dla siebie. Traktor Kontrol Z2 trafi do sprzedaży w listopadzie tego roku. W skład zestawu oprócz samego miksera wchodzić będą również płyty z kodem czasowym, pełne okablowanie i pełna wersja programu Traktor Scratch Pro 2. Cena całego zestawu wynosić będzie 799 euro. Więcej informacji na stronie: http://www.native-instruments.com/#/en/products/dj/traktor-kontrol-z2/