Native Instruments prezentuje Traktor Kontrol X1 MK2

Traktor Kontrol X1 MK2Nieco ponad miesiąc temu prezentowaliśmy wam pierwsze zdjęcia nowego wcielenia Traktor Kontrol X1 które wyciekły do sieci w przysłowiowych „niewyjaśnionych okolicznościach”. Dzisiaj firma Native Instruments przedstawiła swój nowy produkt, tym razem już oficjalnie. Jak zapewne zdążyliście się już domyślić, zdjęcia sprzed miesiąca był jak najbardziej prawdziwe. Nowy Kontrol X1 zachowuje więc rozmiary poprzednika, jednocześnie znacznie zwiększając jego funkcjonalność.

Największą nowością wprowadzoną w nowej edycji Kontrol X1 jest dotykowy pasek znajdujący się mniej więcej po środku urządzenia. Domyślnie służy on do przeszukiwania ścieżek (w trakcie gdy nie są odtwarzane) i podganiania utworów („nudge”, w trakcie odtwarzania). Można też używać ich do obsługi efektów, pętli i wszystkich innych funkcji do których postanowimy je zmapować. Co ciekawe, dotykowy pasek domyślnie podzielony jest na dwie strefy, odpowiadające za dwa wirtualne odtwarzacze, ale można ustawić go tak, by całość kontrolowała tylko jeden z nich. Przydatnym dodatkiem są również diody LED znajdujące się nad wspomnianym paskiem. Ułatwiają one korzystanie z kontrolera bez konieczności zerkania co chwilę na ekran komputera.

Warto wspomnieć o tym, iż enkodery są teraz czułe na dotyk a na powierzchni kontrolera pojawiły się również dwa małe wyświetlacze, służące głównie do pokazywania ustawionej długości pętli. Uproszczono też domyślne funkcje przypisane dolnym klawiszom, ograniczając je do tych najbardziej podstawowych. Nie powinno to jednak martwić nikogo, gdyż przywrócenie funkcjonalności poprzednika za pomocą mapowania MIDI nie należy do zbyt wielkich wyzwań, a gotowe mapy powinny pojawić się w sieci już niedługo.

Traktor Kontrol X1 MK2 kosztuje obecnie 199 Euro. Więcej informacji na jego temat znajdziecie na oficjalnej stronie producenta.