Traktor Kontrol D2 zaprezentowany oficjalnie

Kontrol D2Gdy kilkanaście dni temu firma Native Instruments po raz pierwszy pozwoliła nam rzucić okiem na najmłodszego reprezentanta rodziny Traktor Kontrol, wszyscy użytkownicy programu Traktor (i nie tylko oni) wiedzieli już dobrze, czego można się po nim spodziewać. D2 najzwyczajniej w świecie przypominał bowiem pojedynczą sekcję odtwarzacza wyciętą z kontrolera Traktor Kontrol S8. Oficjalna prezentacja była więc w zasadzie jedynie formalnością.

Osoby, które liczyły na to, że Native Instruments mimo wszystko zaskoczy nas czymś nietypowym mogą niestety poczuć się dość mocno rozczarowane. Traktor Kontrol D2 okazał się bowiem dokładnie takim urządzeniem jakiego spodziewała się większość użytkowników. W skrócie: Jest to średnich rozmiarów kontroler pozwalający nam na obsługę czterech wirtualnych odtwarzaczy programu Traktor Pro 2 (zarówno zwykłych jak i nadchodzących wielkimi krokami czterokanałowych Stems). Wbudowany wyświetlacz znacznie ogranicza, a w wielu przypadkach nawet kompletnie eliminuje potrzebę zerkania w ekran komputera, a oferowany zestaw przycisków, pokręteł i faderów zapewnia obsługę wszystkich najważniejszych funkcji programu, takich jak hot cue, pętle, efekty czy Remix Decks.

Kontrol d2

Tak jak przewidywano D2 wyposażony został w cztery składane nóżki, umożliwiające nachylenie go pod pewnym kątem lub podwyższenie do standardowej wysokości mikserów DJ-skich. Z tyłu kontrolera znajdziemy zaś Hub USB pozwalający podłączyć do niego dwa dodatkowe urządzenia. Większości potencjalnych nabywców nie ucieszy z pewnością wiadomość, iż z racji na wbudowany wyświetlacz D2 wymagał będzie dodatkowego zasilacza, jednak twórcy twierdzą, że dzięki dołączonemu rozgałęziaczowi możliwe będzie zasilenie dwóch egzemplarzy za pomocą jednego akcesorium.

Kontrol D2

Wszystko to razem sprawia, że Traktor Kontrol D2 może okazać się naprawdę świetnym rozwiązaniem dla osób, które chciałyby skorzystać z najważniejszych funkcji Traktor Kontrol S8, ale nie chcą rezygnować ze swojego dotychczasowego setupu. Moim skromnym zdaniem najwięcej zyskają na tym użytkownicy systemów DVS, którzy będą mogli „dozbroić się” w jedno niewielkie urządzenie dające dostęp do wszystkich najważniejszych funkcji programu Traktor (oraz wyświetlacza umożliwiającego pracę bez patrzenia się w ekran komputera) bez konieczności rezygnowania ze swoich ulubionych gramofonów i miksera.

kontrol d2

Dość niemiłym zaskoczeniem dla większości potencjalnych nabywców D2 okazała się natomiast sugerowana cena kontrolera wynosząca aż 499 euro czyli ponad 2 000 zł. To dość spora kwota, zwłaszcza w kategorii kontrolerów mających stanowić uzupełnienie już istniejącego setupu a nie samodzielne urządzenia. Pozostaje więc liczyć na to, że sugerowana cena spadnie nieco, gdy D2 doczeka się kilku tańszych konkurentów.

Kontroler Traktor Kontrol D2 trafi do sprzedaży w maju bieżącego roku, jednak już teraz można zamówić go w przedsprzedaży w internetowym sklepie firmy Native Instruments, gdzie znajdziecie również więcej szczegółowych informacji na jego temat.