Tracktion T7 – darmowy DAW od Tracktion Corporation

Firma Tracktion Corporation przyzwyczaiła nas już do tego, że jakiś czas po premierze najnowszej wersji swojego DAW udostępnia ona za darmo jedną z jego poprzednich edycji. Teraz, pięć miesięcy po oficjalnej premierze Tracktion Waveform 9, cena programu Tracktion T7 została obniżona do zera.

Mimo iż T7 ma już na karku kilka ładnych lat, w ciągu których odpowiedzialna za niego firma zdążyła wypuścić dwie nowsze, znacznie usprawnione edycje, to jednak nadal pozostaje on całkiem solidnym programem, którego funkcjonalność pod wieloma względami dorównuje drogim, profesjonalnym aplikacjom typu DAW. Znajdziemy tu wszystkie najważniejsze narzędzia potrzebne do nagrywania i edycji ścieżek audio i MIDI, a także kilka rzadziej spotykanych ale całkiem przydatnych funkcji (np. możliwość nakładania efektów na pojedyncze klipy zamiast na całe ścieżki oraz „linkowania” klipów MIDI, tak by edycja któregokolwiek z nich automatycznie wprowadzała te same zmiany w pozostałych). Co ważne, w odróżnieniu od niektórych darmowych programów DAW T7 nie narzuca użytkownikowi żadnych limitów dotyczących liczby ścieżek czy możliwości korzystania z zewnętrznych wtyczek firm trzecich.

Program Tracktion T7 dostępny jest w wersjach dla systemów Windows, macOS i Linux. Można go pobrać za darmo z oficjalnej strony firmy Tracktion Corporation (wymaga to założenia darmowego konta w ich sklepie internetowym).