Wirtualny TR-808 dostępny w Roland Cloud

TR-808 to jeden z najpopularniejszych automatów perkusyjnych w historii. Na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat doczekał się on niezliczonej liczby mniej lub bardziej udanych klonów, zarówno sprzętowych jak i software’owych. Kilka dni temu firma Roland udostępniła swoim klientom własną wtyczkę, stanowiącą wirtualną wersję wspomnianego instrumentu.

W odróżnieniu od większości wtyczek imitujących TR-808 dostępnych obecnie na rynku, ta przygotowana przez firmę Roland nie opiera się na samplach, lecz stanowi cyfrową emulację oryginalnego automatu. Według zapewnień twórców jest ona w stanie wiarygodnie odtworzyć brzmienie pierwowzoru, łącznie z wszystkimi niedoskonałościami jego analogowych układów, odpowiedzialnymi w dużej mierze za jego charakter. Interfejs wtyczki dość wiernie odwzorowuje oryginalny wygląd i sposób obsługi instrumentu, oferując jednak również kilka dodatkowych elementów niedostępnych w prawdziwym TR-808 (m.in. możliwość jednoczesnego podglądu i edytowania kilku ścieżek).

Wtyczka TR-808 dostępna jest w ramach usługi Roland Cloud, kosztującej obecnie 19,95 dolarów miesięcznie. Nowi użytkownicy mogą skorzystać wcześniej z 30 dniowego okresu testowego. Więcej informacji na jej temat znajdziecie na oficjalnej stronie firmy Roland. Warto też wspomnieć o tym, że w niedalekiej przyszłości użytkownicy Roland Cloud dostaną też dostęp do wirtualnej wersji TR-909.